ACR z języka angielskiego to albumin-to-creatinine ratio. W języku polskim wskaźnik ten to stosunek albuminy do kreatyniny. Stosunek ten wylicza się po oznaczeniu stężenia albuminy i kreatyniny w pojedynczej porcji moczu. ACR kalkulator przelicznik ułatwi Ci wyliczenie wskaźnika!
ACR jest wskaźnikiem, który wykorzystywany jest jako marker uszkodzenia nerek. Badanie to wykonuje się w zastępstwie oznaczania dobowego wydalania białka z moczem ze względu na fakt, iż zbieranie materiału (moczu) przez całą dobę jest bardzo uciążliwe i ograniczające pacjenta, jest także obarczone szeregiem błędów przedlaboratoryjnych mających znamienny wpływ na otrzymane wyniki badań laboratoryjnych.
Wskaźnik ACR wykorzystywany jest do oceny białkomoczu u pacjentów. W związku z tym jego ocenę wykorzystuje się w diagnostyce chorób, w których ów białkomocz występuje.
ACR wykorzystywany jest w:
- diagnostyce i monitorowaniu chorób nerek
- diagnostyce i monitorowaniu toczniowego zapalenia nerek
- nefropatii cukrzycowej
- przypadku przeszczepu nerek
- przy nefropatii cukrzycowej
- preklampsji
ACR kalkulator przelicznik – oblicz to
W celu obliczenia wartości wskaźnika ACR należy wpisać:
- wartość stężenia albuminy w moczu
- wartość stężenia kreatyniny w moczu
Następnie należy wybrać jednostki stężenia.
Pamiętaj, że oba badania należy wykonać w tym samym materiale, jakim jest pojedyncza porcja moczu. Nie oblicza się wskaźnika dla moczu pobranego o różnych godzinach, czy innego dnia.
Jak obliczyć ACR?
W celu obliczenia ACR należy użyć wzoru: [stężenie mikroalbuminy w mg/dL] / [stężenie kreatyniny w mg/dL x 0.001].
Inne kalkulatory:
Zapraszam serdecznie do listy kalkulatorów i konwerterów – znajdziesz w niej wszystkie opracowane przeze mnie kalkulatory. Jeśli jakiegoś brakuje – zostaw komentarz pod postem.
Źródła:
Joanna Kamińska, Violetta Dymicka-Piekarska, Justyna Tomaszewska, Joanna Matowicka-Karna & Olga Martyna Koper-Lenkiewicz (2020) Diagnostic utility of protein to creatinine ratio (P/C ratio) in spot urine sample within routine clinical practice, Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences, 57:5, 345-364, DOI: 10.1080/10408363.2020.1723487
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.