Akantocyty

akantocyty

Jak wyglądają akantocyty? Jaka jest możliwa przyczyna występowania akantocytów? Jakie konsekwencje może przynieść obecność akantocytów? Odpowiedź na te pytania uzyskasz czytając niniejszy post.

Fizjologicznie krwinki czerwone (erytrocyty) mają kształt dwuwklęsłego dysku. Dzięki takiej budowie mogą one skutecznie transportować tlen w naszym organizmie poprzez umiejętność przeciskania się nawet przez drobne naczynia krwionośne. W tym celu krwinka czerwona odkształca się, by po przejściu przez wąskie naczynie powrócić do pierwotnego kształtu. Zdarza się, że z jakiegoś powodu krwinki czerwone zmieniają swój kształt. Wówczas mogą one przybrać formę akantocytów. Staje się wtedy tak, że komórka traci swoje właściwości, zmniejsza się jej wydajność przenoszenia tlenu oraz możliwości zmiany kształtu. Akantocyt to erytrocyt o nieprawidłowej budowie. Zamiast regularnej, owalnej cytoplazmy posiada on wypustki.

Jak wyglądają akantocyty?

Akantocyty to komórki, które zamiast równego brzegu komórki wyróżniają się kolczastymi wypustkami. Może być ich kilka lub kilkanaście. Wypustki te są nieregularnie rozmieszczone, ich długość jest różna w przeciwieństwie do echinocytów, których wypustki są równomiernie rozmieszczone, są krótkie i o podobnej długości.

akantocyty

Jaka jest możliwa przyczyna występowania akantocytów?

Akantocyty mogą występować w przypadku:

  • splenektomii (wycięcie śledziony)
  • u noworodków u których występuje niedokrwistość hemolityczna
  • ciężkich chorób wątroby
  • zaburzenia budowy błony komórkowej erytrocytów
  • abetalipoproteinemii
  • anorexia nervosa (jadłowstręt psychiczny)
  • niedoczynności tarczycy – niewielka liczba akantocytów może być obecna nawet u 20% osób z niedoczynnością tarczycy
  • zażywania niektórych leków np. statyn, mizoprostol
  • zespołów mielodysplastycznych
  • neuroakantocytozy: zespół McLeoda, zespół pląsawica-akantocytoza

Obecność akantocytów stwierdza się również w przypadku zbyt długiego przechowywania krwi pobranej do badania. Wydając wynik stwierdzający obecność akantocytów osoba oceniająca rozmaz krwi obwodowej powinna przeanalizować, czy warunki przechowywania materiału do badania zostały zachowane.

Jakie konsekwencje może przynieść obecność akantocytów?

W związku z nieprawidłową budową komórki, akantocyty są niszczone, co powoduje występowanie anemii.

Źródła:

  1. Aldona Dembińska-Kieć, Jerzy W.Naskalski, Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydanie III, 2016
  2. Parth R. Shah; Udhayvir S. Grewal; Hussein Hamad, Acanthocytosis, StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.
Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Akantocyty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.