AS-LYMP

AS-LYMP

Co oznacza skrót AS-LYMP? Co oznacza podwyższone AS-LYMP?

W badaniu morfologii krwi 5 diff może znaleźć się tajemnicze oznaczenie AS – LYMP, warto wówczas wiedzieć co kryje się pod tym skrótem. Jest to stosunkowo nowy parametr diagnostyki laboratoryjnej, dlatego ciężko znaleźć więcej informacji na jego temat. Chcesz się dowiedzieć co oznacza AS – LYMP? Przeczytasz o tym poniżej.

Co oznacza skrót AS-LYMP?

Skrót AS-LYMP może pojawić się w niektórych wynikach laboratoryjnych w przypadku badania morfologia krwi wykonywanych z użyciem analizatorów firmy SYSMEX. AS-LYMP oznacza poziom pobudzonych limfocytów B, które syntetyzują przeciwciała.

W analizatorach firmy Sysmex wyróżniamy dwa parametry związane z limfocytami syntetyzującymi przeciwciała. Różnią się one jednostką. Są to:

  • AS-LYMP# – liczba limfocytów o wysokiej fluorescencji, które syntetyzują przeciwciała
  • AS-LYMP% – procentowy odsetek limfocytów o wysokiej fluorescencji, które syntetyzują przeciwciałą

Co oznacza podwyższone AS-LYMP?

podwyższone as-lymp

Zgodnie z literaturą podwyższone AS – LYMP może wskazywać na infekcję wirusową u pacjenta. Istotny statystycznie wzrost AS – LYMP ma miejsce w przypadku infekcji wirusowych. Infekcje bakteryjne natomiast nie powodują wzrostu AS – LYMP. Parametr tej jednak należy interpretować w połączeniu z innymi parametrami morfologii krwi i badaniami diagnostyki laboratoryjnej takimi jak: CRP czy prokalcytonina, a także stanem klinicznym pacjenta.

Zapraszam serdecznie do posta, dzięki któremu rozszyfrujesz skróty w morfologii – Skróty w morfologii – dla diagnosty.

Źródła:

Anna Kowalska-Kępczyńska, Weronika Kasprzycka, Helena Donica, Innovative assessment practices of inflammation, European Journal of Medical Technologies 2020; 1(26): 1-10

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.