Badania przesiewowe

badania przesiewowe

Co to są badania przesiewowe?

Badania przesiewowe, zwane inaczej skryningowymi wykonuje się u pacjentów, u których nie występują objawy danej choroby. Podstawowym celem wykonywania takich badań jest wykrycie danej choroby na wczesnym jej etapie. Dzięki szybkiemu wykryciu choroby istnieją większe szanse na jej wyleczenie i zmniejszenie umieralności na dane schorzenie. Ważna jest również kwestia finansowa – im szybciej wykryjemy dane schorzenie, tym mniejszą pulę pieniędzy będzie trzeba przeznaczyć na jego leczenie.

Badania przesiewowe powinny cechować się wysoką swoistością i czułością. Co to znaczy? Jeśli badanie ma wysoką swoistość, wówczas mamy małą liczbę wyników fałszywie dodatnich, a co za tym idzie dane badanie prawidłowo identyfikuje osoby zdrowe. Wysoką czułością mogą „pochwalić” się te testy, które wykazują małą liczbę wyników fałszywie ujemnych.

badania przesiewowe
Cechy badań przesiewowych

W jakim celu się je wykonuje?

Badania przesiewowe powinny być stosunkowo tanie, by możliwe było ich zlecanie i wykonywanie w jak największej ilości. Badania te powinny być łatwe w wykonaniu i powszechnie dostępne.

Przykłady badań przesiewowych:

  • badania słuchu u noworodków wykonywane w drugiej dobie po urodzeniu, dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie problemów z narządem słuchu
  • badanie krwi utajonej w kale w celu wykrywania raka jelita grubego we wczesnym jego stadium
  • badania cytologii szyjki macicy dzięki którym możliwe jest wykrycie zmian w komórkach przed powstaniem nowotworów
  • kolonoskopia przeprowadzana u osób w określonym wieku w celu wykrywania raka jelita grubego
  • immunochromatograficzne testy HCV dostępne w niektórych punktach pobrań za darmo wykrywające osoby chore na wirusowe zapalenie wątroby typu C – diagnostyka zakażenia wirusem HCV
  • badania noworodków w kierunku chorób metabolicznych (np. mukowiscydoza)

Dlaczego badania przesiewowe są takie ważne?

By badania przesiewowe miały sens, a ich cel był osiągnięty, ważne jest, by planować i realizować je długofalowo i obejmować nimi dużą grupę badaną. Dzięki temu możliwe będzie znaczne zredukowanie rozwijania się konkretnych jednostek chorobowych.

Jeśli uzyskamy dodatni wynik badania przesiewowego, najprawdopodobniej konieczne będzie ich potwierdzenie wykorzystując w tym celu bardziej zaawansowane techniki. Badania przesiewowe są „sitem”, które odsiewa osoby bezobjawowe osoby chore wśród zdrowych.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Badania przesiewowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.