Beta HCG jako marker nowotworowy

BHCG

Podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej (βHCG) jest parametrem powszechnie znanym wśród kobiet ciężarnych. Jest to hormon, który najczęściej oznaczany jest w celu wykrycia i monitorowania ciąży. Jednak beta HCG jako marker nowotworowy wykorzystywany jest u pacjentów z chorobami trofoblastycznymi i w wykrywaniu i monitorowaniu nowotworów produkujących βHCG.

Jakie nowotwory produkują Beta HCG?

– złośliwy nabłoniak kosmówkowy jądra

– nasieniaki jądra

– złośliwy nabłoniak kosmówkowy jajnika

– nowotwory nienasieniakowate jądra

Beta HCG jako marker nowotworowy – jakie badanie Beta HCG należy zlecić w celu diagnostyki nowotworów?

Najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na to pytanie jest zapytanie laboratorium, w którym chcemy wykonać badanie. Nie każdy test oznaczający stężenie βHCG dopuszczono do diagnostyki nowotworów. Są takie firmy, które oznaczanie βHCG dopuszczają tylko i wyłącznie do badania kobiet ciężarnych.

Gdzie sprawdzić czy badanie Beta HCG dopuszczono jako marker nowotworowy?

beta HCG jako marker nowotworowy
beta HCG w ciąży

W ulotce metodycznej testu!

Po przeanalizowaniu kilku ulotek dla parametru beta HCG uzyskano poniższe dane:

  • ROCHE Elecsys HCG+β – βhCG jako marker nowotworowy – dopuszczono
  • ABBOTT ARCHITECT Total β-hCG – test zatwierdzony wyłącznie do wykrywania wczesnej ciąży
  • ABBOTT Alinity Total β-hCG Reagent Kit– test zatwierdzony wyłącznie do wykrywania wczesnej ciąży

Co zrobić, gdy badania Beta HCG nie dopuszcza się do diagnostyki nowotworów?

Rozwiązań jest kilka.

  1. Zmiana dostawcy testu – rozwiązanie najtrudniejsze i najczęściej niemożliwe,
  2. Wycofanie testu i przekierowanie go do podwykonawcy,
  3. Informowanie każdego pacjenta o fakcie, że badanie może być wykorzystywane tylko w celu wykrywania ciąży – rozwiązanie możliwe, jednak dość trudne do realizacji i nadzoru,
  4. Nieprzyjmowanie zleceń oznaczenia βHCG u mężczyzn i dopisanie komentarza do badania informującego o wadzie testu (np. „badanie dopuszczone tylko do wykrywania ciąży, niedopuszczone do wykrywania i monitorowania chorób nowotworowych i trofoblastycznych). Dobrze by było, aby laboratorium posiadało informacje, gdzie pacjent może się udać w celu wykonania interesującego go oznaczenia βHCG.

Dlatego, jeśli oznaczacie w laboratorium parametr beta HCG, przeanalizujcie ulotkę, aby uchronić pacjenta przed uzyskaniem wyniku fałszywie ujemnego.

Jeśli jesteś pacjentem – nie bój się zadzwonić do laboratorium i upewnić się, czy uzyskany wynik będzie miał wartość diagnostyczną dla określonego celu.

Więcej wiedzy na temat immunochemii znajdziecie pod tym linkiem

Wspieraj autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Immunochemia » Beta HCG jako marker nowotworowy

5 thoughts on “Beta HCG jako marker nowotworowy

  1. Dziękuje za odpowiedź. Na szczęście lekarz rzeczywiście zalecił powtórzenie badania innym testem i podejście ze spokojem do tego błędnego wyniku. Wynik badania prawidłowym testem wyszedł całkowicie inny, dużo niższy – w normie 🙂 ubolewam, że w laboratorium, mimo że zgłaszaliśmy cel badania, nikomu nie zaświeciła się lampka że nie sprawdzamy, czy nasz trzylatek jest w ciąży ;(

  2. Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście, dostaliśmy zalecenie powtórzenia badania i podejście ze spokojem do tematu. Wynik po badaniu zrobionym właściwym testem był całkowicie inny (w normie 🙂 ). Szkoda, że pierwsze badanie zrobiliśmy w laboratorium, dla którego liczy się tylko sztuka i naszą informację, że to badanie „markera” a nie „ciąży” u trzyletniego chłopca, pominęli… Pozdrawiam

    1. Dlatego badania BHCG u mężczyzn testami bez odpowiednich walidacji powinno być z góry odrzucane. U niektórych kobiet też, ale tutaj wiadomo jak jest – często informacje o klinice są niestety niedostępne.

  3. Czy przy wykorzystaniu testu ABBOTT jako testu markera nowotworowego u dziecka może pojawić się wynik fałszywie dodatni (przekroczona górna norma), czy raczej tylko fałszywie ujemny?

    1. Myślę, że nikt nie odważy się interpretować dodatniego wyniku u dziecka przy wykorzystaniu testu niedopuszczonego do tego typu diagnostyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Więcej

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
×