Beta HCG jako marker nowotworowy

BHCG

Podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej (βHCG) jest parametrem powszechnie znanym wśród kobiet ciężarnych. Jest to hormon, który najczęściej oznaczany jest w celu wykrycia i monitorowania ciąży. Jednak beta HCG jako marker nowotworowy wykorzystywany jest u pacjentów z chorobami trofoblastycznymi i w wykrywaniu i monitorowaniu nowotworów produkujących βHCG.

Jakie nowotwory produkują Beta HCG?

– złośliwy nabłoniak kosmówkowy jądra

– nasieniaki jądra

– złośliwy nabłoniak kosmówkowy jajnika

– nowotwory nienasieniakowate jądra

Beta HCG jako marker nowotworowy – jakie badanie Beta HCG należy zlecić w celu diagnostyki nowotworów?

Najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na to pytanie jest zapytanie laboratorium, w którym chcemy wykonać badanie. Nie każdy test oznaczający stężenie βHCG dopuszczono do diagnostyki nowotworów. Są takie firmy, które oznaczanie βHCG dopuszczają tylko i wyłącznie do badania kobiet ciężarnych.

Gdzie sprawdzić czy badanie Beta HCG dopuszczono jako marker nowotworowy?

beta HCG jako marker nowotworowy
beta HCG w ciąży

W ulotce metodycznej testu!

Po przeanalizowaniu kilku ulotek dla parametru beta HCG uzyskano poniższe dane:

 • ROCHE Elecsys HCG+β – βhCG jako marker nowotworowy – dopuszczono
 • ABBOTT ARCHITECT Total β-hCG – test zatwierdzony wyłącznie do wykrywania wczesnej ciąży
 • ABBOTT Alinity Total β-hCG Reagent Kit– test zatwierdzony wyłącznie do wykrywania wczesnej ciąży

Co zrobić, gdy badania Beta HCG nie dopuszcza się do diagnostyki nowotworów?

Rozwiązań jest kilka.

 1. Zmiana dostawcy testu – rozwiązanie najtrudniejsze i najczęściej niemożliwe,
 2. Wycofanie testu i przekierowanie go do podwykonawcy,
 3. Informowanie każdego pacjenta o fakcie, że badanie może być wykorzystywane tylko w celu wykrywania ciąży – rozwiązanie możliwe, jednak dość trudne do realizacji i nadzoru,
 4. Nieprzyjmowanie zleceń oznaczenia βHCG u mężczyzn i dopisanie komentarza do badania informującego o wadzie testu (np. „badanie dopuszczone tylko do wykrywania ciąży, niedopuszczone do wykrywania i monitorowania chorób nowotworowych i trofoblastycznych). Dobrze by było, aby laboratorium posiadało informacje, gdzie pacjent może się udać w celu wykonania interesującego go oznaczenia βHCG.

Dlatego, jeśli oznaczacie w laboratorium parametr beta HCG, przeanalizujcie ulotkę, aby uchronić pacjenta przed uzyskaniem wyniku fałszywie ujemnego.

Jeśli jesteś pacjentem – nie bój się zadzwonić do laboratorium i upewnić się, czy uzyskany wynik będzie miał wartość diagnostyczną dla określonego celu.

Więcej wiedzy na temat immunochemii znajdziecie pod tym linkiem

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Immunochemia » Beta HCG jako marker nowotworowy

5 thoughts on “Beta HCG jako marker nowotworowy

 1. Dziękuje za odpowiedź. Na szczęście lekarz rzeczywiście zalecił powtórzenie badania innym testem i podejście ze spokojem do tego błędnego wyniku. Wynik badania prawidłowym testem wyszedł całkowicie inny, dużo niższy – w normie 🙂 ubolewam, że w laboratorium, mimo że zgłaszaliśmy cel badania, nikomu nie zaświeciła się lampka że nie sprawdzamy, czy nasz trzylatek jest w ciąży ;(

 2. Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście, dostaliśmy zalecenie powtórzenia badania i podejście ze spokojem do tematu. Wynik po badaniu zrobionym właściwym testem był całkowicie inny (w normie 🙂 ). Szkoda, że pierwsze badanie zrobiliśmy w laboratorium, dla którego liczy się tylko sztuka i naszą informację, że to badanie „markera” a nie „ciąży” u trzyletniego chłopca, pominęli… Pozdrawiam

  1. Dlatego badania BHCG u mężczyzn testami bez odpowiednich walidacji powinno być z góry odrzucane. U niektórych kobiet też, ale tutaj wiadomo jak jest – często informacje o klinice są niestety niedostępne.

 3. Czy przy wykorzystaniu testu ABBOTT jako testu markera nowotworowego u dziecka może pojawić się wynik fałszywie dodatni (przekroczona górna norma), czy raczej tylko fałszywie ujemny?

  1. Myślę, że nikt nie odważy się interpretować dodatniego wyniku u dziecka przy wykorzystaniu testu niedopuszczonego do tego typu diagnostyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.