Białkomocz ortostatyczny

białkomocz ortostatyczny

Czym jest białkomocz ortostatyczny?

Białkomocz ortostatyczny to występowanie białka w moczu, którego obecność jest skutkiem długiego przebywania pacjenta w pozycji stojącej. Jest to reakcja fizjologiczna organizmu. Występowanie białkomoczu ortostatycznego nie jest stanem patologicznym związanym z jakimkolwiek schorzeniem. Charakterystyczną cechą białkomoczu ortostatycznego jest prawidłowa filtracja kłębuszkowa.

Jak objawia się w badaniach laboratoryjnych?

W celu zdiagnozowania występowania białkomoczu ortostatycznego przeprowadza się dwa oznaczenia białka w moczu. Pierwsze z nich wykonuje się z pierwszej porcji moczu po odpoczynku nocnym, drugie natomiast po pionizacji. Białko występujące w drugim badaniu, a niewystępujące w pierwszym wskazuje na występowanie u pacjenta białkomoczu ortostatycznego. Dotychczas nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: jaka jest przyczyna białkomoczu ortostatycznego?  Tego rodzaju proteinuria występuje głównie u dzieci i jest przejściowa. Jej rozpoznanie jest kluczowe w związku z faktem, iż brak postawienia odpowiedniej diagnozy może skutkować niepotrzebnymi, czaso-, streso- i koszto-chłonnymi procedurami diagnostycznymi.

O innych przyczynach występowania białka w moczu możesz przeczytać TUTAJ.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Białkomocz ortostatyczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.