Borelioza IgG wynik wątpliwy

Borelioza IgG wynik wątpliwy


Co oznacza Borelioza IgG wynik wątpliwy? Co należy zrobić, gdy uzyska się graniczny wynik Borelioza IgG? Na te pytania uzyskasz odpowiedź czytając tego posta.


Badanie przeciwciał przeciwko bakterii borrelia burgdorferi stosowane jest w diagnostyce boreliozy. Borelioza to groźna choroba przenoszona przez kleszcze.


Co oznacza Borelioza przeciwciała IgG wynik wątpliwy?


Producenci testów dostarczają laboratorium informacje na temat interpretacji uzyskanych wyników badań. W niektórych przypadkach, np. w przypadku oznaczenia przeciwciał IgG przeciwko bakterii borrelia burgdorferi istnieje tak zwana „szara strefa”. Szara strefa to właśnie wynik graniczny. Inne nazwy to: wynik niejednoznaczny, wynik nierozstrzygający, wynik wątpliwy. Uzyskanie wyniku granicznego to nic innego, jak wartość, której nie da się zinterpretować ani jako obecność przeciwciał, ani jako ich brak.
Jeśli otrzymasz taki wynik – nie jesteś w stanie jednoznacznie stwierdzić czy przeciwciała w Twoim organizmie są, czy ich nie ma.


Co należy zrobić, gdy uzyska się graniczny wynik Borelioza IgG?


W sytuacji uzyskania wyniku granicznego Borelioza IgG – należy fakt ten skonsultować z lekarzem zlecającym. To on, na podstawie objawów klinicznych, zdecyduje jak należy postąpić.
Lekarz prawdopodobnie wybierze jedną z trzech opcji:

  • powtórzenie badania po jakimś czasie (np. dwa tygodnie, miesiąc)
  • zlecenie badania: test potwierdzenia metodą Western Blot – przeciwciała IgG przeciwko bakterii borrelia burgdorferi (boreliozie)
  • jeśli nie zlecono badania przeciwciał IgM – lekarz dodatkowo może zlecić to badanie zarówno w teście przesiewowym, jak metodą Western Blot (zamiennie)

Wynik wątpliwy Borelioza IgG – przy jakich wartościach?

Czasem pacjenci pytają przy jakich wartościach uzyskuje się wynik wątpliwy. Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależne jest od stosowanej metody i odczynników. Należy brać pod uwagę wartości podane przez laboratorium w sprawozdaniu z badań laboratoryjnych. Jeśli uda Ci się znaleźć wartości w internecie – nie należy się nimi posługiwać.

Strona główna » Dla diagnosty » Borelioza IgG wynik wątpliwy
Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla diagnosty » Borelioza IgG wynik wątpliwy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.