Co oznacza wykrzyknik przy wyniku badania?

Co oznacza wykrzyknik przy wyniku badania?

Obecność wykrzykniku przy wyniku badania może wskazywać na dwie sytuacje. Co oznacza wykrzyknik przy wyniku badania? Jedna z nich jest formą zwrócenia uwagi na wynik patologiczny. Druga natomiast może wiązać się z nieprawidłową konfiguracją prezentacji wyników w laboratoryjnym systemie informatycznym.

Wykrzyknik przy wyniku – wynik patologiczny

Chociaż laboratoria w większości sytuacji dla wyników patologicznych stosują nomenklaturę „H” i ↑ (wynik powyżej wartości referencyjnych) oraz „L” i ↓ (wynik poniżej wartości referencyjnych) to czasem, zwłaszcza dla wyników wydawanych w formie słownej (obecne, nieobecne, dodatni, wykryto), na sprawozdaniu z badań może pojawić się wykrzyknik.

Wykrzyknik oznacza, że wynik jest niezgodny z zakresem referencyjnym. Znak ten ma zwrócić uwagę osoby interpretującej wyniki.

Przykład: strzałka pojawia się przy wyniku badania, gdyż wartości referencyjne to „ujemny”, a fakt obecności krwi w kale uznaje się za patologiczny.

wynik badania z wykrzyknikiem

Co oznacza wykrzyknik przy wyniku badania? – błąd konfiguracji

Druga przyczyna występowania wykrzyniku na sprawozdaniu z badań, co nie wiąże się z uzyskaniem wyniku poza zakresem wartości referencyjnych, to nieprawidłowa konfiguracja w badania w systemie informatycznym laboratorium i/lub nieprawidłowa forma wpisanego wyniku badania.

Przykład: wartości referencyjne dla krwi utajonej w kale to „nieobecna”, jeśli ktoś zamiast słowa „nieobecna” wpisze „nie wykryto” – system informatyczny uznaje wynik za niezgodny z wartościami referencyjnymi – dlatego też obok pojawia się wykrzyknik.

Co oznacza wykrzyknik przy wyniku badania?

Powyższy przykład to oczywiście wynik zgodny z zakresem wartości referencyjnych, nie jest niepokojący. Jeśli w takiej sytuacji wykrzyknik bardzo Ci przeszkadza – spróbuj skontaktować się w laboratorium i poproś o korektę sprawozdania z badań.

Zapraszam serdecznie do innych postów, które w krótki i prosty sposób rozwiewają wiele wątpliwości dotyczących diagnostyki laboratoryjnej. Jeśli masz jakieś pytania i wątpliwości co do prezentacji Twoich wyników badań – napisz komentarz. Postaram się odpowiedzieć szybko i w jasny pomysł. Pamiętaj jednak, że nie interpretuję wyników badań laboratoryjnych – to jest rolą lekarza, który zna więcej szczegółów dotyczących stanu Twojego zdrowia.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Co oznacza wykrzyknik przy wyniku badania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.