Co się dzieje z krwią po pobraniu?

Co się dzieje z krwią po pobraniu?

Porano Ci krew i zastanawiasz się co się dzieje z krwią po pobraniu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. W krótki i prosty sposób odpowiem na to pytanie.

Pobrano Ci krew? Co dalej?

Poniżej przedstawiam pięć kroków, które musi przejść Twoja próbka krwi od pobrania do otrzymania wyniku.

Krok pierwszy – transport

Twoja próbka z krwią czeka na osobę, która ją odbierze i przetransportuje do laboratorium. Potocznie taką osobę nazywa się kurierem. W zależności od umiejscowienia punktu pobrań (czy jest on tuż przy laboratorium lub w jakiejś odległości od niego) – kurier przetransportuje Twoją próbkę pieszo lub samochodem. Niedawno jedno z z laboratoriów sieciowych testowało inny sposób transportu… dronem. Tak! Dronem!

co się dzieje z krwią po pobraniu, krok 1 transport krwi

Do czasu odebrania próbki przez kuriera przechowuje się ją w odpowiedniej temperaturze. W zależności od badania i materiału może być to temperatura lodówki (2-8 st.C) lub temperatura pokojowa. W przypadku badań szczególnie niestabilnych w niektórych punktach pobrań znajdują się wirówki, dzięki którym możliwe jest odseparowanie osocza/surowicy od krwinek czerwonych (choć w większości przypadków proces ten odbywa się w laboratorium).

Krok drugi – rejestracja badań i przygotowanie materiału

rejestracja badań i przygotowanie materiału

W następnym kroku w laboratorium następuje rejestrowanie badań (jeśli laboratorium jest połączone z punktem pobrań – ten proces może odbywać się tuż przed pobraniem krwi). Próbki trafiają do pracowni preanalityki (zwanej również punktem przyjęcia materiału), gdzie następuje “wstępna obróbka”. To znaczy próbki są dzielone zgodnie z ich rodzajem (np. kolorem korka), a następnie wstępnie przygotowywane do badania. Niektóre probówki (np. z szarym i czerwonym korkiem) wymagają procesu wirowania, by uzyskać osocze lub surowicę. To właśnie na tym etapie jest to możliwe.

Krok trzeci – dystrybucja materiału

Dystrybucja materiału w laboratorium

Odpowiednio przygotowany i posortowany materiał biologiczny trafia do odpowiednich pracowni, które mają wykonać badanie. Próbki z fioletowym korkiem do pracowni hematologii, te z niebieskim do pracowni koagulologii, z czerwonym – biochemia i immunochemia. Nie wszystkie badania wykonuje się tego samego dnia. Czas wykonania badania może być różny. Niektóre z badań wykonuje się np. raz w tygodniu. Wówczas Twoja krew zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczona (np. poprzez umieszczenie w lodówce, czy zamrażarce).

Krok czwarty – wykonanie badania

To już ten krok! Wykonanie badania! Pamiętaj, że czas wykonania badania jest różny. Niektóre trwają kilka minut, a inne kilkanaście godzin, a nawet kilka dni!

Krok piąty – wygenerowanie sprawozdania z badań

wygenerowanie sprawozdania z badań

Już jesteśmy blisko otrzymania sprawozdania z badań potocznie zwanego “wynikiem”. Na tym etapie wyniki badań laboratoryjnych są akceptowane przez technika analityki medycznej lub diagnosty laboratoryjnego oraz zatwierdzane i autoryzowane przez diagnostę laboratoryjnego. Wynik z podpisem diagnosty (elektronicznym lub ręcznym) jest gotowy do odbioru! Coraz więcej placówek medycznych decyduje się na przekazywanie sprawozdań drogą elektroniczną, jednak czasem konieczne będzie odebranie wyników osobiście.

Krok szósty – utylizacja materiału

Utylizacja materiału

W części przypadków zaraz po wykonaniu badań Twój materiał biologiczny trafi do kosza na odpady medyczne. Jeśli jednak Twoją krew można przechowywać w określonej temperaturze, by jej właściwości nie uległy zmianie – materiał taki przechowuje się w lodówce/zamrażarce przez określony czas. Czas ten jest zależny od rodzaju badania (czasem jest to jeden dzień, niekiedy kilka dni, zdarza się nawet kilka lat) oraz od możliwości laboratorium (miejsce magazynowe).

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Co się dzieje z krwią po pobraniu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.