Czy CRP wykryje białaczkę?

Czy CRP wykryje białaczkę?

Badanie CRP nie jest badaniem potwierdzającym występowanie białaczki u pacjenta. Czy CRP wykryje białaczkę? – NIE. Białko C-reaktywne jest białkiem ostrej fazy – to znaczy, że jego stężenie rośnie w przypadku obecności stanu zapalnego. W przypadku białaczki CRP często jest, ale nie musi być podwyższone. Dodatkowo nawet gdy u pacjenta wystąpi podwyższone stężenie białka CRP – przyczyn takiego stanu może być naprawdę wiele. Badanie CRP nie wskazuje konkretnie gdzie występuje dany stan zapalny. Stąd też konieczne jest przeprowadzenie innych badań – zarówno obrazowych, jak i laboratoryjnych oraz przeprowadzenie wywiadu medycznego – by stwierdzić jaka jest przyczyna wysokiego CRP.

W celu rozpoznania białaczki wykonuje się szereg badań, a badanie CRP może służyć jako pomocnicze, zwłaszcza w przypadku monitorowania leczenia.

Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia – skonsultuj się z lekarzem. Twoje CRP jest podwyższone? Również skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Dbaj o swoje zdrowie!

Masz inne pytanie niż: czy CRP wykryje białaczkę? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat diagnostyki laboratoryjnej i pracy w laboratorium? Napisz komentarz pod postem lub wyślij wiadomość e-mail.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Czy CRP wykryje białaczkę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.