Czy lekarz widzi wyniki badań?

Czy lekarz widzi wyniki badań?

W punktach pobrań pada szereg łatwych i trudnych pytań. Jednym z nich (tym prostszym) jest: czy lekarz widzi wyniki badan?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak i nie. Jeśli pacjent ma zlecone badanie w danej przychodni – wówczas lekarz widzi wyniki badań zleconych przez innych lekarzy. To znaczy: w przypadku zlecenia morfologii przez kardiologa przyjmującego w przychodni ZDRÓWKO – internista przyjmujący w tej placówce ma wgląd do wyniku badania.

W przypadku, gdy pacjent ma wykonane badania w innej przychodni, która nie jest jednostką połączoną informatycznie z drugą przychodnią (nie jest to np. sieć przychodni) – wówczas lekarz nie widzi wyników badań z innej placówki. Lekarz również nie ma dostępu do wyników badań zleconych przez pacjenta prywatnie – nawet, gdy badania te wykonywane są w tym samym laboratorium. Istnieje prawdopodobieństwo, że w dobie cyfryzacji i powstawania wszelkich systemów państwowych powstanie system, który będzie zbierał wyniki pacjenta na jednym koncie. Na ten moment nie ma jednak takiego miejsca, w którym zbierane by były wszystkie wyniki badań pacjenta. W czasie pandemii COVID-19 w IKP (internetowym koncie pacjenta) umieszczane były informacje o wyniku badania wykrywającego RNA wirusa SARS-CoV-2 jednak nie umieszczono w nim innych wyników badań laboratoryjnych.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące diagnostyki laboratoryjnej czy też samej pracy w laboratorium medycznym – zostaw komentarz pod postem. Odpiszę Ci na nie w formie komentarza lub napiszę o tym post.

Przeczytaj również: czy jak wyniki są złe to dzwonią?

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Czy lekarz widzi wyniki badań?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.