Czy mąż może odebrać wyniki badań?

Czy mąż może odebrać wyniki badań?
Czas czytania 4 min

Czy mąż może odebrać wyniki badań? Czy żona może odebrać wyniki badań?

Tak. Pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim potrzebne będzie pisemne upoważnienie. Wzór takiego upoważnienia najlepiej pobrać w punkcie pobrań lub laboratorium. Jeśli opracowujesz upoważnienie samodzielnie pamiętaj o dokładnych danych zarówno pacjenta jak i swoich. Miej przy sobie swój dowód osobisty – zostaniesz poproszony o jego udostępnienie do wglądu. W niektórych placówkach np. przychodniach udostępnia się dane wielorazowo na podstawie specjalnych oświadczeń pacjenta. Jednorazowe udostępnienie sprawozdania z badań laboratoryjnych to częściej spotykana opcja. Dodatkowo najlepiej upewnić się w laboratorium czy odebranie tego konkretnego wyniku badania z upoważnieniem jest możliwe. Zdarzają się takie wyniki badań, które trzeba zawsze odbierać osobiście.

Odbiór wyników online

W dzisiejszych czasach upoważnienia do odbioru wyników formie papierowej przechodzą do historii (choć w niektórych placówkach nadal się z nich korzysta) na rzecz odbioru wyników w formie online. Dzięki ogromnym możliwościom internetu można odebrać wyniki swoich badań w ciągu paru minut – o każdej porze dnia i nocy. Coraz więcej laboratoriów korzysta z tej opcji udostępniania wyników. Jest ona wygodna dla obu stron – zarówno dla placówek medycznych, jak i pacjentów.

Dodatkowo niejednokrotnie istnieje możliwość założenia specjalnego konta pacjenta, na którym znajdują się wszystkie wyniki zleconych badań – te wcześniejsze i późniejsze. W przypadku, gdy pacjent przekaże dane logowania osobie bliskiej np. żonie, mężowi – fakt tego udostępnienia można uznać jako upoważnienie do odbioru wyników. Dlatego jeśli nie chcesz, by ktoś niepowołany miał wgląd do wyników twoich badań – dbaj o to, by wszelkie dane logowania, czy kody kreskowe zleceń nie zostały udostępnione osobom trzecim. W przypadku, gdy podejrzewasz, że ktoś mógł pozyskać informacje nt. danych logowania – skontaktuj się z laboratorium i poproś o pomoc w tej kwestii.

Przeczytaj również: czy lekarz widzi wyniki badań?

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące diagnostyki laboratoryjnej czy też samej pracy w laboratorium medycznym – zostaw komentarz pod postem. Odpiszę Ci na nie w formie komentarza lub napiszę o tym post.

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.