Czy mąż może odebrać wyniki badań?

Czy mąż może odebrać wyniki badań?

Czy mąż może odebrać wyniki badań? Czy żona może odebrać wyniki badań?

Tak. Pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim potrzebne będzie pisemne upoważnienie. Wzór takiego upoważnienia najlepiej pobrać w punkcie pobrań lub laboratorium. Jeśli opracowujesz upoważnienie samodzielnie pamiętaj o dokładnych danych zarówno pacjenta jak i swoich. Miej przy sobie swój dowód osobisty – zostaniesz poproszony o jego udostępnienie do wglądu. W niektórych placówkach np. przychodniach udostępnia się dane wielorazowo na podstawie specjalnych oświadczeń pacjenta. Jednorazowe udostępnienie sprawozdania z badań laboratoryjnych to częściej spotykana opcja. Dodatkowo najlepiej upewnić się w laboratorium czy odebranie tego konkretnego wyniku badania z upoważnieniem jest możliwe. Zdarzają się takie wyniki badań, które trzeba zawsze odbierać osobiście.

Odbiór wyników online

W dzisiejszych czasach upoważnienia do odbioru wyników formie papierowej przechodzą do historii (choć w niektórych placówkach nadal się z nich korzysta) na rzecz odbioru wyników w formie online. Dzięki ogromnym możliwościom internetu można odebrać wyniki swoich badań w ciągu paru minut – o każdej porze dnia i nocy. Coraz więcej laboratoriów korzysta z tej opcji udostępniania wyników. Jest ona wygodna dla obu stron – zarówno dla placówek medycznych, jak i pacjentów.

Dodatkowo niejednokrotnie istnieje możliwość założenia specjalnego konta pacjenta, na którym znajdują się wszystkie wyniki zleconych badań – te wcześniejsze i późniejsze. W przypadku, gdy pacjent przekaże dane logowania osobie bliskiej np. żonie, mężowi – fakt tego udostępnienia można uznać jako upoważnienie do odbioru wyników. Dlatego jeśli nie chcesz, by ktoś niepowołany miał wgląd do wyników twoich badań – dbaj o to, by wszelkie dane logowania, czy kody kreskowe zleceń nie zostały udostępnione osobom trzecim. W przypadku, gdy podejrzewasz, że ktoś mógł pozyskać informacje nt. danych logowania – skontaktuj się z laboratorium i poproś o pomoc w tej kwestii.

Przeczytaj również: czy lekarz widzi wyniki badań?

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące diagnostyki laboratoryjnej czy też samej pracy w laboratorium medycznym – zostaw komentarz pod postem. Odpiszę Ci na nie w formie komentarza lub napiszę o tym post.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Czy mąż może odebrać wyniki badań?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.