Czy w morfologii wyjdzie ciąża?

Czy w morfologii wyjdzie ciąża?

W internecie można znaleźć szereg ciekawych pytać od pacjentów. Jak to mawiają: kto pyta nie błądzi i nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Jednym z pytań na jakie natknęłam się przeszukując internet było: czy w morfologii wyjdzie ciąża? Przeczytaj dalszą część posta, a dowiesz się jaka jest odpowiedź na to pytanie.

Nie. Na podstawie badania morfologii krwi obwodowej nie można stwierdzić faktu, że kobieta jest w ciąży. Badaniem pomocniczym w stwierdzaniu ciąży jest oznaczanie stężenia podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG). Oznaczenie to można wykonać w domu używając testów immunochromatograficznych (kasetkowych) i materiału biologicznego jakim jest mocz oraz w laboratorium – wykonując badanie z krwi. Jednak na tej podstawie żaden lekarz nie potwierdzi ciąży, a jedynie tak zwaną “ciążę biochemiczną”. Konieczne jest wykonanie badania USG i to na jego podstawie można ostatecznie potwierdzić, że kobieta jest w ciąży. Morfologia krwi obwodowej NIE jest nigdy traktowana jako badanie służące rozpoznaniu ciąży.

W badaniach laboratoryjnych u kobiet w ciąży występuje szereg zmian. Są one również obserwowane w morfologii krwi obwodowej. Jest to przykładowo: obniżenie poziomu hematokrytu, podwyższenie stężenia białych krwinek (leukocytów), obniżenie parametrów czerwonokrwinkowych (hemoglobina, erytrocyty). Zmiany te występują w późniejszych okresach ciąży i nie wskazują jednoznacznie na jej obecność. Ich przyczyny mogą być bardzo różne, niekoniecznie ciąża. Dodatkowo nie występują one u każdej kobiety w ciąży.

Podsumowanie: czy w morfologii wyjdzie ciąża?

Nie, na podstawie morfologii nie da się stwierdzić, że pacjentka jest w ciąży.

Co zatem należy zrobić? Zdecydowanie jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa i postępować zgodnie z jego wiedzą medyczną i zaleceniami. Przed wizytą można wykonać oznaczenie stężenia beta-HCG. Badanie to najlepiej wykonać w laboratorium, gdyż testy kasetkowe mają próg wykrywalności (wykrywają wyższe stężenia gonadotropiny kosmówkowej).

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące diagnostyki laboratoryjnej czy też samej pracy w laboratorium medycznym – zostaw komentarz pod postem. Odpiszę Ci na nie w formie komentarza lub napiszę o tym post.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Czy w morfologii wyjdzie ciąża?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.