Czym jest awidność?

Czym jest awidność?

W diagnostyce niektórych chorób wykorzystuje się oznaczenie awidności przeciwciał IgG. Jest to tajemnicza nazwa, która niejednokrotnie powoduje lawinę pytań. Jednym z nich jest: czym jest awidność?
W niniejszym poście postaram się w krótki i przejrzysty sposób wyjaśnić czym jest awidność i w jakim celu się ja oznacza. Dodatkowo dowiesz się co może oznaczać wysoka i niska awidność przeciwciał IgG.

Rozwianie tajemnicy awidności. Czym jest awidność?


Awidność, a precyzyjniej: oznaczenie awidności przeciwciał klasy IgG to badanie, które jest uzupełnieniem diagnostyki zakażeń Cytomegalowirusem, Toxoplasma Gondii, czy też Rubellą. Badanie to jest wykorzystywane w celu rozróżnienia choroby w fazie aktywnej od przewlekłej, kiedy to uzyskane wyniki przeciwciał IgG i IgM nie umożliwiają jednoznacznej ich interpretacji.

Jak to się dzieje, że awidność jest parametrem przydatnym w takiej diagnostyce?

Awidność jest liczbowym odzwierciedleniem siły wiązania się przeciwciał z antygenem na powierzchni danego patogenu.
Prościej ujmując: przeciwciała to tacy mali wojownicy naszego organizmu, którzy odpowiedzialni są za walkę o nasze zdrowie. Antygen to białko, które znajduje się na powierzchni konkretnego patogenu np. wirusa CMV i jest dla niego charakterystyczny.
Przeciwciało IgG przeciwko wirusowi CMV wiąże się z antygenem na powierzchni wirusa CMV. To wiązanie może być silne lub słabe. Jeśli jest silne – wówczas wynik awidności jest wysoki, jeśli jest słabe, to wynik awidności jest niski.
Na początku zakażenia wiązania wodorowe przeciwciało-antygen nie są mocne. Ulegają one szybkiemu rozerwaniu pod wpływem buforu zawierającego mocznik. Z biegiem czasu wiązania stają się mocniejsze i mocznikowi nie udaje się ich szybko rozerwać.
Siłę wiązania zapewniają: oddziaływania hydrofobowe, siły Van der Wallsa, wiązania wodorowe oraz siły elektrostatyczne.

Co oznacza wysoka awidność?


Wysoka awidność to silne wiązanie przeciwciał z antygenem. Wysoka awidność wskazuje na przewlekłą fazę choroby.

W przypadku wirusa CMV wynik wysokiej awidności może wskazywać na zakażenie, które wystąpiło ok. 18-20 tygodni przed badaniem.

Dla wirusa Toxoplasma gondii wysoka awidność najprawdopodobniej wskazuje na fakt, iż zakażenie miało miejsce cztery miesiące (lub wcześniej) przed badaniem.

Co oznacza niska awidność?

Niska awidność to słabe wiązanie przeciwciała z antygenem. Wskazuje ona na początkową, aktywną fazę zakażenia.

W przypadku wirusa CMV u osób bez zaburzeń immunologicznych niska awidność trwa około 18-20 tygodni od czasu zakażenia, może jednak utrzymywać się do pół roku.

W przypadku Toxoplasma gondii niska awidność występuje około 4 miesięcy od zakażenia.

Kiedy wykonuje się oznaczenie awidności?

Oznaczenie awidności wykonuje się najczęściej w przypadku uzyskania wyników dodatnich przeciwciał w klasie IgG i IgM. Istnieje możliwość obecności przetrwałych form przeciwciał IgM, które mogą utrzymywać się w organizmie pacjenta i być wykrywane nawet do kilku lat. Wówczas występowanie tych przeciwciał nie wskazuje na aktywną fazę choroby. W takiej sytuacji do diagnostyki włącza się oznaczenie awidności – by rozwiać wątpliwości – czy zakażenie jest aktywne, czy przewlekłe. Oznaczenie awidności, jak prawie każde badanie, nie zawsze jest rozstrzygające. Zdarza się, że wynik jest na pograniczu niskiej i wysokiej awidności – wówczas należy przeprowadzić dalszą diagnostykę lub powtórzyć badanie po kilku tygodniach (o ile istnieje taka możliwość).

Pamiętaj, że niniejszy artykuł ma charakter informacyjny, nie jest diagnozą. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.


Źródła:

1. Holec-Gąsior, Lucyna, and Dorota Drapała. “Awidność przeciwciał IgG jako ważny test diagnostyczny w rozpoznawaniu aktywnej toksoplazmozy—stan obecny i nowe możliwości.” Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 6. No. 2. 2012.

2. Elecsys CMV IgG Avidity, Cobas e801, 2022-01 PL

3. Elecsys Toxo IgG Avidity, cobas e801, 2020-11 PL

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla diagnosty » Czym jest awidność?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.