Diagnostyka laboratoryjna CMV u noworodków

Diagnostyka laboratoryjna CMV u noworodków

Zakażenie wirusem CMV (wirusem cytomegalii) jest bardzo powszechne u dorosłych. Szacuje się, że procent zakażeń osiąga wartości 40-60%, a w kręgach o mniejszej świadomości higieny – nawet do 80% dorosłych przeszło zakażenie CMV. W większości przypadków u dorosłych zakażenie CMV jest bezobjawowe. Jednak u noworodków, w przypadku wrodzonego zakażenia CMV, może powodować ono bardzo niebezpieczne konsekwencje zdrowotne. Po przeczytaniu niniejszego posta dowiesz się jak wygląda diagnostyka laboratoryjna CMV u noworodków.

Diagnostyka laboratoryjna CMV u noworodków

badania cmv

Wrodzone zakażenie Cytomegalowirusem u noworodków może być przyczyną niedosłuchu, a także prowadzić do upośledzenia umysłowego oraz psychoruchowego. Do zakażenia nienarodzonego dziecka dochodzi przez łożysko. Zakażona mama zaraża swoje nienarodzone dziecko.
Należy mieć na uwadze, że tylko w przypadku 10% wrodzonych zakażeń mamy do czynienia z objawami zaraz po narodzinach. Dlatego też odpowiednia diagnostyka ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju dziecka. Jednak na ten moment nie wdrożono badań przesiewowych ani dla matek będących w ciąży, ani dla noworodków.

Objawy zakażenia wrodzonego u noworodków:

  • małogłowie
  • nieprawidłowy rozwój w trakcie ciąży (opóźnienie rozwoju)
  • hepatomegalia
  • splenomegalia
  • zapalenie siatkówki
  • zapalenie naczyniówki
  • nieprawidłowość w budowie przewodu pokarmowego
  • nieprawidłowości w układzie krążenia
  • wysypka “blueberry muffin”

Badania w kierunku zakażenia CMV w noworodków wykonuje się w przypadku:

  • uzyskania nieprawidłowego wyniku badania przesiewowego słuchu, należy pamiętać że tylko ok. 50% dzieci z wrodzonym zakażeniem CMV
  • w przypadku noworodków matek ze zdiagnozowanym zakażeniem CMV w trakcie ciąży
  • w sytuacji stwierdzenia u noworodka objawów zakażenia CMV

W diagnostyce CMV u noworodków wykorzystuje się materiały jakimi są: mocz lub ślina, rzadziej krew. Najczęściej w celu wykonania badania pobiera się mocz, gdyż jest to materiał, który łatwo pozyskać.
Badaniem wykonywanym jest wykrywanie materiału genetycznego – DNA wirusa CMV.

Badanie wykonuje się do 21 dnia życia dziecka ze względu na fakt, że tyle czasu trwa okres inkubacji. Co oznacza, że 21 dni trwa okienko serologiczne. Po tym czasie nie można odróżnić zakażenia wrodzonego od tego, które miało miejsce po narodzinach.

Innym badaniem, jakie można wykonać jest oznaczenie przeciwciał IgG i IgM przeciwko CMV w krwi noworodka. Jednak ze względu na problemy interpretacyjne – badanie to nie jest zalecane. Uzyskanie niektórych wyników skutkuje koniecznością wykonania badania DNA CMV w moczu, co przedłuża diagnostykę. Dlatego badanie DNA CMV w moczu zwane jest złotym standardem w diagnostyce CMV u noworodków.

Uznaje się, że interpretacja badania przeciwciał przeciwko CMV IgG i IgM u noworodków może mieć miejsce tylko w dwóch przypadkach:

  • gdy badanie CMV IgG i IgM u matki i noworodka jest ujemne
  • gdy badanie IgM u noworodka jest dodatnie – wynik uznaje się jako potwierdzenie wrodzonego zakażenia CMV

Inne konfiguracje wyników nie stanowią podstawy do potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia CMV. Należy stosować złoty standard tj. wykonanie oznaczenia – DNA CMV w moczu noworodka.

diagnostyka CMV u noworodków

Diagnostyka CMV w ciąży

Na ten moment w zakresie obowiązkowych badań laboratoryjnych zlecanych w trakcie trwania w ciąży nie ma badań w kierunku zakażenia wirusem CMV. Jednak niektórzy lekarze zlecają takie badania u swoich pacjentek. Rozpoznanie zakażenia CMV u kobiety w ciąży nie uchroni jednak dziecka przed zakażeniem wrodzonym, gdyż na ten moment nie ma żadnego leczenia zapobiegającego zakażeniu nienarodzonego dziecka. Rozpoznanie zakażenia CMV u matki skutkuje konkretnym postępowaniem po narodzinach dziecka (skierowaniem do przychodni specjalistycznej, wykonanie badań u noworodka).

Źródła

1. Pokorska-Śpiewak, Maria, et al. “Recommendations for the diagnosis and treatment of CMV infections. Polish Society of Epidemiology and Infectious Diseases.” Przegl Epidemiol 70.2 (2016): 297-310.

2. Lisowska-Mikołajków D, Mikołajków A, Reczuch J, Królak-Olejnik B. [Congenital Cytomegalovirus infection – still a relevant problem (based on own experience and literature)]. Dev Period Med. 2018;22(1):49-57. Polish. doi: 10.34763/devperiodmed.20182201.4957. PMID: 29641421; PMCID: PMC8522922.

3. Małgorzata Sobolewska-Pilarczyk, Paweł Rajewski, Piotr Rajewski Cytomegalia wrodzona — aktualne zalecenia dotyczące diagnostyki i terapii, Wybrane problemy kliniczne, Forum Medycyny Rodzinnej 2016, tom 10, nr 6, 309–313

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla diagnosty » Diagnostyka laboratoryjna CMV u noworodków

2 thoughts on “Diagnostyka laboratoryjna CMV u noworodków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.