Diagnostyka makro-TSH

diagnostyka makro tsh

Czym jest makro-TSH? Co powoduje makro-TSH? Jaki wpływ na wyniki badań laboratoryjnych ma występowanie makro-TSH? Co należy zrobić, jeśli wiemy o występowaniu makro-TSH? Jak wygląda diagnostyka makro-TSH?

TSH (tyreotropina) jest bardzo ważnym hormonem , którego ocena odgrywa kluczową rolę w diagnostyce chorób tarczycy. Zdarzają się pacjenci, u których nie ma klinicznych objawów niedoczynności tarczycy, a u których stwierdza się bardzo wysokie stężenia TSH przy fT3 i fT4 w zakresach wartości referencyjnych. Jedną z przyczyn takiej konfiguracji wyników badań laboratoryjnych przy braku objawów może być występowanie makro-TSH.

Ważne jest prawidłowe rozpoznanie obecności makro-TSH, gdyż leczenie rzekomej niedoczynności tarczycy poprzez suplementację hormonów tarczycy może prowadzić do nadczynności tarczycy.

Czym jest makro-TSH?

Nie jest znana dokładna, pewna i medycznie potwierdzona przyczyna występowania cząsteczek makro-TSH, najprawdopodobniej jest ono połączeniem TSH z przeciwciałem IgG. Powszechnie występująca, prawidłowa cząsteczka TSH ma wielkość 28 kDA, makro-TSH natomiast jest pięciokrotnie większa – jej wielkość to 150 kDA. Makro-TSH jest jednak mniej aktywne biologicznie niż prawidłowa cząsteczka TSH, stąd też jego występowanie nie wiąże się z występowaniem objawów klinicznych niedoczynności tarczycy.

Jaki wpływ na wyniki badań laboratoryjnych ma występowanie makro-TSH?

Występowanie makro-TSH u pacjenta powoduje uzyskanie fałszywie podwyższonych stężeń TSH w surowicy/osoczu.

Postępowanie w przypadku podejrzenia występowania makro-TSH – diagnostyka makro-TSH

Zgodnie z dostępnymi artykułami naukowymi – żaden z powszechnie znanych dostawców testów przeznaczonych do oznaczania stężenia TSH nie gwarantuje wyeliminowania wpływu obecności makro-TSH na oznaczanie stężenia TSH. Dlatego też w przypadku podejrzenia występowania cząsteczek makro-TSH u pacjenta należy wykorzystać jedną z poniższych metod:

– PEG – precypitacja glikolem polietylenowym

– GFC – chromatografia żelowa

Przy wykorzystaniu PEG metodę GFC traktuje się jako test potwierdzenia.

Diagnostyka makro-TSH – kiedy wykonywać?

Szacuje się, że makro-TSH występuje u 1% pacjentów. Nie ma jasnych wskazań przy jakich stężeniach TSH należy sprawdzać, czy mamy do czynienia z makro-TSH. Niektórzy taką wartość określają jako >10mIU/L. Rekomendacje naukowe wskazują również, że powinno się wdrażać diagnostykę makro-TSH u kobiet w ciąży przed rozpoczęciem leczenia niedoczynności tarczycy.

Na tą chwilę nie wprowadzono rutynowego sprawdzania obecności makro-TSH. Wiązałoby się to ze zwiększeniem kosztów badania i wzrostem jego pracochłonności.

Źródła:

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla diagnosty » Diagnostyka makro-TSH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.