Dobowa zbiórka moczu

dobowa zbiórka moczu
  • Czym jest dobowa zbiórka moczu?
  • Po co wykonuje się badania z dobowej zbiórki moczu?
  • Jak ją zebrać i dostarczyć do laboratorium?

Czym jest dobowa zbiórka moczu?

Dobowa zbiórka moczu to nic innego jak zebrany przez 24 godziny mocz. Oznaczenie parametrów w dobowej zbiórce moczu może przynieść wiele informacji, na podstawie których łatwiej wystawić diagnozę lekarską. Badając taki mocz jesteśmy w stanie stwierdzić jak dużo danego składnika wydala nasz organizm.

Po co wykonuje się badania z dobowej zbiórki moczu?

Badania w dobowej zbiórki moczu wykonuje się w celu oceny czy organizm wydala daną substancję lub w jakim stopniu ją wydala. Wyniki badań najczęściej przelicza się na jednostkę stężenia na 24 godziny.

Jak zebrać dobową zbiórkę moczu?

  1. Dowiedz się, czy badanie, które chcesz zlecić wymaga specjalnych warunków np. dodania substancji konserwującej, czy zakwaszającej. To bardzo ważne, aby nie okazało się, że zaistnieje potrzeba ponownego wykonania dobowej zbiórki moczu.
  2. Zakup pojemnik do dobowej zbiórki moczu. Są one dostępne w aptekach lub w sklepach internetowych. Nie zaleca się pojemników, w których przechowywane były np. produkty spożywcze, istnieje możliwość nieprawidłowego, niedokładnego ich wyczyszczenia i interferencji pozostałości, mogą mieć one wpływ na wykonane oznaczenie.
  3. 24-godzinną zbiórkę moczu rozpoczynamy po przebudzeniu. Pierwszą partię moczu należy oddać do toalety, każdą kolejną zbieramy do zakupionego pojemnika. Zbierany mocz należy przechowywać w zaciemnionym i chłodnym miejscu, np. w lodówce.
  4. Ostatnią porcją moczu jest pierwsza poranna porcja moczu zebrana dnia kolejnego po rozpoczęciu zbiórki.
  5. Zamieszaj zebrany mocz, zmierz jego objętość i odlej ok. 100 ml do pojemnika na mocz (mały, do zakupienia w aptece). Nie przynoś całej zbiórki do laboratorium!
  6. Zapisz ilość zebranego moczu, zapisz ją na pojemniku i nie zapomnij również podać tej ilości przy oddaniu moczu do badania (w rejestracji, laboratorium).
dobowa zbiórka moczu
Dobowa zbiórka moczu – pobieranie

Może zdarzyć się, że w przypadku konieczności przeprowadzenia dwóch badań z dobowej zbiórki moczu, jedno z nich będzie wymagało dodania środka zakwaszającego, a drugie nie. Wówczas konieczne będzie poświęcenie dwóch dni i zebranie dwóch zbiórek.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Badania moczu » Dobowa zbiórka moczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.