Drepanocyty

drepanocyty

Co to są drepanocyty? Kiedy występują drepanocyty? Jak wykryć obecność drepanocytów?

Co to są drepanocyty?

Prawidłowa krwinka czerwona (erytrocyt) jest komórką o kształcie dwuwklęsłego dysku. Taka budowa powoduje, że erytrocyt może transportować cząsteczki tlenu do każdego zakątka naszego organizmu. Drepanocyt jest erytrocytem o nieprawidłowej, sierpowatej budowie. Niekiedy kształt ten określany jest jako półksiężycowaty. Drepanocyt nazywa się inaczej krwinką czerwoną sierpowatą.

drepanocyty

Na powyższym schemacie można zobaczyć krwinkę czerwoną sierpowatą (drepanocyt) oraz prawidłowo zbudowaną krwinkę czerwoną.

Kiedy występują drepanocyty?

Drepanocyty (krwinki czerwone sierpowate) występują w przypadku występowania u pacjenta niedokrwistości sierpowatej (anemia sierpowata, drepanocytoza). Podstawą tego schorzenia jest występowanie defektu hemoglobiny. Niedokrwistość sierpowata jest chorobą genetyczną. Na dzień dzisiejszy choroba ta nie jest uleczalna – w celu złagodzenia jej objawów stosuje się transfuzje krwi. Objawy niedokrwistości sierpowatej nie są specyficzne, zalicza się do nich: osłabienie, zmęczenie, bladość skóry, bladość skóry, często występują infekcje.

Jak wykryć obecność drepanocytów?

Obecność drepanocytów stwierdza się podczas wykonywania badania: mikroskopowa ocena rozmazu krwi obwodowej. W tym badaniu Twoja krew rozmazywana jest na szkiełku, a następnie barwiona zgodnie ze ściśle określoną procedurą barwienia. Osoba oceniająca Twój rozmaz pod mikroskopem liczy krwinki białe oraz ocenia morfologie (budowę) krwinek czerwonych. Wszelkie zmiany w budowie krwinek umieszcza się w opisie rozmazu na sprawozdaniu z badań laboratoryjnych.

Zapraszam serdecznie do innych postów na temat zmian w budowie krwinek czerwonych:

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Hematologia » Drepanocyty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.