Hemoliza uniemożliwiająca oznaczenie przed analizą

hemoliza uniemożliwiająca oznaczenie przed analizą

Hemoliza uniemożliwiająca oznaczenie przed analizą to określenie, które niejednokrotnie można znaleźć na sprawozdaniach z badań. O samej hemolizie – jakie są jej rodzaje, jakie mogą być jej przyczyny, jak się ją stwierdza i na jakie badania ma wpływ przeczytasz w poście HEMOLIZA W PRÓBCE.

Hemoliza uniemożliwiająca oznaczenie przed analizą – co to właściwie znaczy?

Z punktu widzenia pacjenta – fakt, czy hemolizę stwierdzono przed analizą, czy po, nie ma żadnego znaczenia. Wynik badania nie zostanie wydany zarówno, gdy hemolizę stwierdzi się przed analizą, jak i po analizie. Informacja o momencie stwierdzenia hemolizy jest znacząca dla laboratorium. Jeśli hemolizę stwierdzi się po analizie – oznacza to, że wykonano badania, zużyto odczynniki, co powoduje niepotrzebny wzrost kosztów. W przypadku stwierdzenia hemolizy przed analizą – badania nie zostają wykonane, laboratorium nie ponosi zbędnych kosztów.

Dzięki różnicowaniu hemolizy PRZED i PO analizie możliwe jest ewentualne udoskonalanie procesów przedanalitycznych tak, aby coraz większy odsetek hemoliz wykrywany był przed wykonaniem badania.

Pamiętaj, że hemoliza jest możliwa do stwierdzenia dopiero po odwirowaniu materiału biologicznego. Proces ten odbywa się w laboratorium. Dlatego niemożliwe jest stwierdzenie hemolizy tuż po pobraniu krwi. Taką informację otrzymuje się dużo później. Jeśli otrzymasz informację o hemolizie – konieczne będzie ponowne pobranie krwi w punkcie pobrań. Dzięki temu otrzymasz wiarygodny wynik badania nieobarczony błędem wynikającym z rozpadu krwinek czerwonych.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Hemoliza uniemożliwiająca oznaczenie przed analizą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.