Jak trzymać rękę po pobraniu krwi?

Jak trzymać rękę po pobraniu krwi?

Każdy z nas był na pobraniu krwi. Sama co jakiś czas wybieram się do punktu pobrań. Z moich obserwacji wynika, że wiedza niektórych osób pobierających krew co do sposobu trzymania ręki po pobraniu krwi jest nieaktualna. Jak trzymać rękę po pobraniu krwi? Nieprawidłowe postępowanie z miejscem wkłucia po pobraniu krwi może skutkować zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia siniaków i miejscowych stanów zapalnych skóry.

Jak trzymać rękę po pobraniu krwi?

Jak trzymać rękę po pobraniu krwi – zasady:

  • trzymaj rękę WYPROSTOWANĄ, nie zginaj jej
  • jeśli możesz, WYPROSTOWANĄ rękę trzymaj powyżej ramienia, nie kieruj je ku dołowi
  • uciskaj miejsce wkłucia sterylnym wacikiem ok. 2-5 minut – nie podnoś go (spróbuj powstrzymać swoją ciekawość!)
  • po upływie 2-5 minut wyrzuć wacik
  • jeśli przyklejono Ci wacik za pomocą plastra – również go usuń, jeśli go pozostawisz na dłużej – może pojawić się stan zapalny w miejscu wkłucia

Co może powodować zgięcie ręki po pobraniu krwi?

Zdjęcie ręki po pobraniu krwi może spowodować, że miejsce uszkodzenia żyły zostanie zasklepione, a po wyprostowaniu ręki czop oderwie się i krew zacznie wypływać z żyły. Nie stwarza to dużego zagrożenia życia, jednak podskórny wylew krwi może spowodować powstanie naprawdę dużego siniaka.

Co może powodować nieodklejenie plastra z wacikiem po pobraniu krwi?

Pozostawienie plastra z wacikiem po pobraniu krwi może powodować stan zapalny. Mała ranka po pobraniu krwi powinna się wietrzyć – wówczas proces gojenia będzie szybszy. Inkubacja bakterii w ciepłym i wilgotnym środowisku, jakie tworzy się pod wacikiem, może skutkować swędzeniem i bólem.

plaster po pobraniu krwi

Dowiedz się również:

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Jak trzymać rękę po pobraniu krwi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.