Korekta wyniku

korekta wyniku

W idealnym świecie nie byłoby czegoś takiego jak korekta wyniku. Nie żyjemy jednak w takim miejscu, a nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Mimo, że diagności laboratoryjni oraz inny personel pracujący w laboratorium stara się jak może, by dostarczyć pacjentowi idealne, zgodne ze stanem klinicznym sprawozdanie z badań laboratoryjnych – zdarzają się błędy. Jeśli ktoś wykryje błąd i nas o nim poinformuje – cieszmy się podwójnie, że błąd zauważono i ktoś potrafił się do niego przyznać.

Co to jest korekta wyniku? Jakie mogą być przyczyny korekty wyniku? Czy trzeba informować pacjenta o korekcie wyniku? Korekta wyniku – czy należy ją jakoś oznaczyć? – W tym poście uzyskasz odpowiedź na te pytania.

Co to jest korekta wyniku?

Korekta wyniku to wprowadzenie zmian na sprawozdaniu z badań, które zostało już autoryzowane przez diagnostę laboratoryjnego i udostępnione pacjentowi. W związku z faktem, iż większość laboratoriów udostępnia pacjentom wyniki w formie elektronicznej online – udostępnienie sprawozdania często występuje od razu po jego autoryzacji. Kiedyś, kiedy sprawozdania z badań były udostępnianie tylko w formie wydrukowanej – o korektach pacjent niejednokrotnie po prostu… nie wiedział, bo wiedzieć nie musiał.

Jakie mogą być przyczyny korekty wyniku?

Przyczyn konieczności wprowadzenia korekty w wyniku badań może być naprawdę wiele. Nie sposób je wszystkie wymienić, a nawet zidentyfikować.

Przyczyny dzielą się na trzy główne kategorie:

  • korekty których przyczyna leży w procesie przedanalitycznym
  • korekty których przyczyna leży w procesie badawczym
  • korekty których przyczyna leży w procesie poanalitycznym

Przykłady powodów z podziałem na ww. kategorie:

Korekty których przyczyna leży w procesie przedanalitycznym:

  • literówka w nazwisku pacjenta
  • nieprawidłowy zleceniodawca badań
  • literówka w imieniu pacjenta
  • nieprawidłowe dane lekarza zlecającego badania
  • błędny adres zamieszkania pacjenta
  • nieprawidłowe przyjęcie materiału biologicznego np. pomylenie godzin pobrania próbek przeznaczonych do wykonania oznaczeń stężenia glukozy po obciążeniu glukozą

Korekty których przyczyna leży w procesie badawczym:

  • błąd analizatora
  • dopuszczenie do pracy analizatora bez uzyskania satysfakcjonujących wyników kontroli wewnątrzlaboratoryjnej

Korekty których przyczyna leży w procesie poanalitycznym:

  • nieprawidłowe wpisanie wyniku na sprawozdanie z badań
  • błędna interpretacja uzyskanego wyniku oznaczenia
  • dodanie nieprawidłowego komentarza do badania

Czy trzeba informować pacjenta o korekcie wyniku?

Bezwzględnie TAK! Oczywiście musimy znać odpowiedź na pytanie – czy pacjent miał dostęp do błędnie wydanego sprawozdania z badań? Jeśli masz wątpliwości i np. nie wiesz jak działa system informatyczny w Twoim laboratorium – poinformuj pacjenta, nie ryzykuj jego zdrowia! O korektach na wniosek pacjenta (np. literówka w nazwisku) nie trzeba go informować, skoro sam złożył taką prośbę. W przypadku, gdy pacjent nie ma dostępu do wyników badań laboratoryjnych, a ma go np. lekarz – poinformuj lekarza!

Pacjenci bardzo różnie reagują na informacje o korekcie wyniku. Mi osobiście nigdy nie zdarzyła się większa awantura czy pretensje. Wszystko trzeba powoli i dokładnie wytłumaczyć zwracając szczególną uwagę na fakt, że to wszystko… w trosce o zdrowie pacjenta!

Korekta wyniku – czy należy ją jakoś oznaczyć?

Tak. Na sprawozdaniu z badań, które zostało skorygowane powinna widnieć taka informacja. Powinna być ona bardzo dobrze widoczna. Dodatkowo powinna zostać jednoznacznie zidentyfikowana przyczyna korekty sprawozdania z badań.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla diagnosty » Korekta wyniku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.