Krew utajona w kale

krew utajona w kale
  • Czym jest badanie krew utajona w kale?
  • Dlaczego utajona?
  • W jakim celu wykonuje się badanie krew utajona w kale?
  • Ile kosztuje badanie krew utajona w kale?
  • Jaką metodą jest wykonywane?

Badanie krew utajona w kale (FOB – fecal occult blood) jest powszechnie stosowanym badaniem przesiewowym w wykrywaniu raka jelita grubego. Niestety, nie cechuje go wysoka czułość i swoistość, co oznacza, że dosyć często zdarzają się wyniki fałszywie ujemne i dodatnie. Dzięki przeprowadzeniu trzech oznaczeń krwi utajonej w kale z trzech pobranych w różne dni próbkom kału, jesteśmy w stanie zwiększyć czułość testu.

Co to znaczy, że krew jest utajona?

Testy wykrywają małe ilości krwi, na tyle małe, że nie powodują one zmiany zabarwienia stolca, dlatego nie jesteśmy w stanie stwierdzić krwawienia wzrokowo.

Według badań, przeprowadzanie testów wykrywających krew utajoną zmniejsza śmiertelność spowodowaną rakiem jelita grubego nawet o 15-33%, jeśli badanie powtarzane jest raz w roku.

Wyniki ujemne – nie wykryto krwi utajonej w kale

Ujemny wynik testu oznacza, że w próbce nie wykryto krwi, co jest stanem prawidłowym.  Jednak nie wyklucza to raka jelita grubego ani polipów, ponieważ nie wszystkie z tych zmian powodują krwawienie. Może zdarzyć się również, że krwi jest na tyle mało, że nie została ona wykryta przez zastosowany test.

Wyniki dodatnie  – wykryto krew utajona w kale

Dodatni wynik testu oznacza, że w próbce wykryto krew. Test ten jednak nie wskazuje na konkretną przyczynę występowania krwawienia. W takim przypadku konieczna jest konsultacja lekarska i dalsza diagnostyka. Krew w kale może występować nie tylko w raku jelita grubego, obecna jest również w przypadku hemoroidów, wrzodów, polipów czy krwawienia z układu pokarmowego.

Metody oznaczenia krwi utajonej w kale

Podstawową metodą wykrywania krwi utajonej w kale są kasetkowe testy immunochromatograficzne. W ostatnich czasach jednak niektóre laboratoria wdrożyły ilościowe oznaczanie krwi utajonej w kale metodą immunochemiczną.

Wykonując badanie kasetkowe otrzymamy wynik: krew utajona obecna lub nieobecna, natomiast w teście ilościowym otrzymamy konkretne stężenie krwi w kale (jeśli będzie ona obecna).

Nadmienić należy, że testy ilościowe cechują się dużo niższą czułością analityczną. Co to znaczy? Przykładowo, jeśli w naszym kale obecna będzie krew w stężeniu 15 ng/ml, test kasetkowy będzie cechował się czułością analityczną 40 ng/ml, a ilościowy 10 ng/ml, otrzymamy wynik fałszywie ujemny stosując metodę kasetkową, a dodatni dzięki metodzie ilościowej.

Cena badania krew utajona w kale

Testy kasetkowe do samodzielnego wykonania badania można zakupić w aptece w cenie ok. 15-50 zł. Jednak jeśli chcemy przedstawić wynik badania laboratoryjnego swojemu lekarzowi, wówczas należy wykupić badanie w laboratorium. Przeanalizowano ceny badania w znanych laboratoriach sieciowych, w różnych miastach, wynoszą one:

  • w Warszawie ok. 32 zł (metoda jakościowa), ok. 54 zł (metoda ilościowa)
  • w Krakowie ok. 29 zł (metoda jakościowa), ok. 66 zł (metoda ilościowa)
  • w Gdańsku ok. 25 zł (metoda jakościowa), ok. 76 zł (metoda ilościowa)
  • w Bydgoszczy ok. 26 zł (metoda jakościowa), ok. 52 zł (metoda ilościowa)

Źródła:

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Krew utajona w kale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.