L na wyniku badań

L na wyniku badań

Na sprawozdaniach z badań laboratoryjnych można spotkać się z tajemniczymi znakami. Jednym z nich jest litera „L”. Co oznacza L na wyniku badań? W dalszej części niniejszego posta dowiesz się nieco na ten temat. Pozwoli Ci to łatwiej zrozumieć wyniki swoich badań laboratoryjnych i skuteczniej czytać informacje umieszczone na sprawozdaniach z badań.

Co oznacza L na wyniku badań?

Na sprawozdaniach z badań laboratoryjnych oprócz informacji dotyczących danych pacjenta, rodzaju zleconych badań, czy samych wyników badań laboratoryjnych może znaleźć się literka L. Co ona oznacza? Literka L na wyniku badań umieszczana jest na nim automatycznie i jej celem jest łatwiejsza interpretacja wyników badań laboratoryjnych. L to pierwsza litera słowa „low”, oznacza to, że wynik badania laboratoryjnego jest poniżej zakresu wartości referencyjnych. Zamiast „L” na sprawozdaniach z badań niektóre laboratoria umieszczają tą samą informację poprzez umieszczenie strzałek skierowanych ku dołowi ↓↓.

W celu lepszego wyjaśnienia i łatwiejszego wyobrażenia sobie co oznacza L na sprawozdaniu z badań prezentuję przykładowy wynik badania laboratoryjnego.

l na wyniku badań

Jak widać powyżej u pacjenta stwierdzono stężenie potasu wynoszące 2,9 mmol/L. Wartości referencyjne dla tego parametru wynoszą od 3,5 mmol/L do 5,5 mmol/L. Oznacza to, że wartość zmierzona w materiale biologicznym pobranym od pacjenta jest niższa niż dolny zakres wartości referencyjnych (<3,5 mmol/L). Dlatego w na sprawozdaniu z badań umieszczona została literka „L”. Dzięki temu możliwe jest szybkie „znalezienie” wyników, które są poniżej wartości referencyjnych.

Przeczytaj również o literce H na wyniku badań laboratoryjnych.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » L na wyniku badań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.