Lakrymocyty

LAKRYMOCYTY

W stanie fizjologicznym erytrocyt powinien mieć kształt dwuwklęsłego dysku. Dzięki takiemu kształtowi może on w pełni realizować swoje zadania – skutecznie wiązać i przenosić cząsteczki tlenu, a także swobodnie zmieniać kształt w cienkich naczyniach krwionośnych. Czasem jednak zdarza się, że erytrocyty tracą swój fizjologiczny kształt, wówczas mogą przybrać formę taką jak lakrymocyty. Czym jest lakrymocyt i jak różni się od dwuwklęsłego erytrocyta?

Lakrymocyty to czerwone komórki krwi (erytrocyty) o kształcie łzy. Występujące pojedynczo lakrymocyty nie powinny niepokoić, jednak informacja o ich występowaniu przekazana przez diagnostę laboratoryjnego na sprawozdaniu z badań zdecydowanie wymaga konsultacji lekarskiej.

Lakrymocyty, czyli krwinki o kształcie łzy lub kropli wody, występują w mielofibrozie (włóknienie szpiku). Choroba ta jest nowotworem mieloproliferacyjnym.

Występowanie lakrymocytów w rozmazie krwi może być składową tak zwanej poikilocytozy, czyli występowaniem czerwonych krwinek krwi o różnych kształtach.

Lakrymocyty

Lakrymocyty – jakie badanie wykonać w celu ich wykrycia?

Wszelkie zmiany w układzie czerwonokrwinkowym rozpoznaje się podczas oglądania rozmazu krwi obwodowej z wykorzystaniem metody mikroskopowej.

Ile kosztuje badanie rozmazu krwi obwodowej?

Poniżej przedstawiono cenę, która jest średnią wyliczoną z cen znanych sieciowych laboratoriów dla kilku miast w Polsce.

  • Warszawa ok. 17 zł
  • Bydgoszcz ok. 11 zł
  • Gdańsk ok. 13 zł
  • Kraków ok. 15 zł

Źródła:

Joanna Góra-Tybor – Pierwotna mielofibroza, Zalecenia PTOK tom 2

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Lakrymocyty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.