Leptocyty

leptocyty

Jak wyglądają leptocyty? Kiedy występują leptocyty?

Fizjologicznie krwinki czerwone (erytrocyty) mają kształt dwuwklęsłego dysku. Dzięki takiej budowie mogą one skutecznie transportować tlen w naszym organizmie poprzez umiejętność przeciskania się nawet przez drobne naczynia krwionośne. W tym celu krwinka czerwona odkształca się, by po przejściu przez wąskie naczynie powrócić do pierwotnego kształtu. Zdarza się, że z jakiegoś powodu krwinki czerwone zmieniają swój kształt. Wówczas mogą one przybrać formę leptocytów. Staje się wtedy tak, że komórka traci swoje właściwości, zmniejsza się jej wydajność przenoszenia tlenu oraz możliwości zmiany kształtu. Leptcyt to erytrocyt o nieprawidłowej budowie. Zamiast delikatnego przejaśnienia w prawidłowym erytrocycie, leptocyt oglądany pod mikroskopem ma większe przejaśnienie. Inną nazwą dla leptocyta jest anulocyt lub krwinka tarczowata.

Jak wyglądają leptocyty?

Leptocyt oglądany pod mikroskopem cechuje się większym przejaśnieniem niż prawidłowy erytrocyt. W związku z faktem, że wygląd leptocyta przypomina tarczę strzelniczą – komórkę tą nazywa się również erytrocytem tarczowatym. Dla ułatwienia poniżej prezentuję schematyczny obrazek przedstawiający prawidłowego erytrocyta oraz leptocyt.

leptocyty, krwinka tarczowata

Kiedy występują leptocyty?

W przypadkach wymienionych poniżej w wyniku rozmazu krwi obwodowej można spotkać się z obecnością krwinek tarczowatych:

  • choroby wątroby
  • żółtaczka mechaniczna – żółtaczka pozawątrobowa, zwana inaczej zastoinową, wywołana zastojem żółci
  • hiposplenizm – zanik śledziony
  • hemoglobinopatie
leptocyty występowanie

Krwinki w postaci leptocytów mogą wystąpić również w innych przypadkach. Ich obecność nie wskazuje na konkretne schorzenie. Dlatego ważne jest, by ocenę wyników badań laboratoryjnych przeprowadził lekarz. Pamiętaj, że omówienie z lekarzem Twoich wyników badań oraz objawów klinicznych to bardzo dobra i jedyna droga do diagnozy.

Źródła:

  1. Aldona Dembińska-Kieć, Jerzy W.Naskalski, Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydanie III, 2016

2 thoughts on “Leptocyty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.