Leukocyty w moczu

leukocyty w moczu
  • Co to są leukocyty?
  • Kiedy leukocyty pojawiają się w moczu?
  • Ile leukocytów może być w moczu?

Leukocyturia

Mianem leukocyturii określa się zwiększoną obecność leukocytów, czyli białych krwinek w moczu. W celu określenia obecności leukocytów w moczu należy wykonać badanie ogólne moczu.

Jak wykrywa się leukocyty w moczu?

Jak napisałam powyżej, zlecić należy wykonanie badania ogólnego moczu. Leukocyty wykrywa się metodą paskową, dzięki której otrzymujemy informację, że są one obecne w moczu. Wynik uzyskany metodą paskową potwierdzany jest metodą mikroskopową i podawany jest w formie liczby leukocytów (w przypadku dużej ich ilości często stosuje się określenie: pokrywają pole widzenia lub gęsto pokrywają pole widzenia – takie sformułowania stosuje się, gdy trudno jest policzyć liczbę leukocytów pod mikroskopem ze względu na dużą ich ilość).

Ile leukocytów może być w moczu?

Każde laboratorium medyczne zobligowane jest do umieszczenia na sprawozdaniu z badań wartości referencyjnych, dzięki którym możliwa jest interpretacja uzyskanego wyniku. W zależności od stosowanego przez laboratorium sposobu prezentacji wyników wartości referencyjne dla leukocytów to najczęściej: < 10 x 10^6/L lub 0-5 w polu widzenia, jednak uzyskany wynik należy odnieść do wartości podanych przez laboratorium.

Co oznacza podwyższona ilość leukocytów w moczu?

Najczęstszą przyczyną obecności leukocytów w moczu jest zakażenie układu moczowego, którego przyczyną może być obecność bakterii, wirusów czy też grzybów.

Inne przyczyny leukocyturii to: zapalenie nerek, nowotwory nerek, kamica nerkowa, stany zapalne układu rozrodczego czy ciąża.

Sama informacja o obecności leukocytów w moczu nie jest rozpoznaniem. Należy ją interpretować wraz z objawami klinicznymi i innymi badaniami.

Fałszywa leukocyturia

Przed jakąkolwiek interpretacją wyników należy wykluczyć ewentualne błędy na etapie przedlaboratoryjnym. Należy pamiętać, że przed pobraniem próbki moczu należy dokładnie umyć miejsca intymne wodą. Materiał należy również pobierać na 3 dni przed i 3 dni po menstruacji.

Ile kosztuje badanie leukocyty w moczu?

Poniżej przedstawiono cenę badania ogólnego, która jest średnią wyliczoną z cen znanych sieciowych laboratoriów dla kilku miast w Polsce.

  • Warszawa ok. 19 zł
  • Bydgoszcz ok. 12 zł
  • Gdańska ok. 13 zł
  • Kraków ok. 15 zł
Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Leukocyty w moczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.