Makrocyty

MAKROCYTY

Co to są makrocyty? Jak stwierdzić obecność makrocytów? Kiedy występują makrocyty? Co należy zrobić w przypadku wystąpienia makrocytów?

Co to są makrocyty?

Makrocyty to erytrocyty (czerwone krwinki) o większej niż prawidłowa średnicy. Prawidłowa średnica erytrocyta to 6-7,5 µm. Średnica makrocyta to >7,5 µm.

makrocyty

Jak stwierdzić obecność makrocytów?

Obecność makrocytów stwierdza się na podstawie dwóch badań laboratoryjnych. Są to: morfologia krwi oraz ocena rozmazu krwi obwodowej.

W morfologii krwi obwodowej obecność makrocytów stwierdza się na podstawie wskaźnika MCV (mean corpuscular volume – średnia objętość krwinek czerwonych). W przypadku występowania makrocytów wskaźnik ten jest powyżej zakresu wartości referencyjnych.

W rozmazie krwi obwodowej obecność mikrocytów ocenia się wizualnie. Jeśli występują – taka informacja zostanie umieszczona w opisie na sprawozdaniu z badań laboratoryjnych.

MAKROCYTY

Kiedy występują makrocyty?

Makrocyty mogą występować w przypadku:

  • chorób wątroby
  • niedoboru witaminy B12 (kobalaminy)
  • niedoboru kwasu foliowego
  • spożycia dużej ilości etanolu
  • alkoholizmu
  • zespołów mielodysplastycznych

Co należy zrobić w przypadku wystąpienia makrocytów?

Jeśli stwierdzono u Ciebie obecność makrocytów – należy przeprowadzić dalszą diagnostykę. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem. W związku z wymienionymi powyżej przyczynami występowania makrocytów – przeprowadzi on prawdopodobnie diagnostykę w tych kierunkach, oceniając stan Twojej wątroby (np. oznaczenie stężenia bilirubiny całkowitej, oznaczenie aktywności aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej), wykonując oznaczenie stężenia witaminy B12 i kwasu foliowego (sprawdzając tym samym, czy nie występują u Ciebie niedobory).

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.