Kategoria: Materiał biologiczny

Pseudohiperkaliemia

Czym jest pseudohiperkaliemia? Pseudohiperkaliemia to rzekomo podwyższone stężenie potasu w surowicy uzyskiwane w badaniach laboratoryjnych. Oznacza to, że na sprawozdaniu z badań laboratoryjnych uzyskujemy wartość stężenia potasu w surowicy wyższą….

Probówka z szarym korkiem

Do jakich badań potrzebna jest probówka z szarym korkiem? Probówka z szarym korkiem to probówka zawierająca antykoagulant: fluorek sodu NaF. Dzięki tej substancji możliwe jest oznaczenie stężenia glukozy, której stężenie….

Błąd przedanalityczny

Co to jest błąd przedanalityczny? Jakie są przykłady błędów przedanalitycznych? Jak zminimalizować liczbę błędów przedanalitycznych? Co to jest błąd przedanalityczny? Błąd przedanalityczny to błąd, który ma miejsce przed wykonaniem badania….

D-dimery probówka

Pytania odnośnie probówek, koloru korków, materiału badanego to jedne z częstych badań zadawanych przez osoby pobierające krew. W dzisiejszych czasach niektóre placówki medyczne korzystają z bardzo przydatnych rozwiązań informatycznych, które….

Jaka probówka do OB?

Jaka probówka do OB? Pytanie łatwe, jednak odpowiedź nie jest jednoznaczna. W przypadku, gdy laboratorium wykonuje badanie odczynu Biernackiego (OB) metodą tradycyjną tj. poprzez włożenie do próbki z krwią specjalnej….

Surowica a osocze

Surowica a osocze – czym się różnią? Jak uzyskać surowicę? Jak uzyskać osocze? Jakie badania wykonywane są z surowicy, a jakie z osocza? Surowica to pozbawione fibrynogenu i czynników krzepnięcia….