MGUS to stan przednowotworowy występujący przed rozwinięciem się u pacjenta szpiczaka plazmocytowego, makroglobulinemii Waldenströma, amyloidozy bądź innego nowotworu układu chłonnego. Wystąpienie MGUS – gammapatii o nieokreślonym znaczeniu (ang. Monoclonal gammopathy of undetermined significance) nie oznacza, że pacjent będzie chorował na jakąkolwiek z wymienionych chorób. Ryzyko zmiany MGUS w szpiczaka plazmocytowego określane jest na ok 0,5-1% / rok. MGUS jest bezobjawowym stanem związanym z klonalnym rozrostem komórek B, które wytwarzają białko monoklonalne.
Objawy MGUS stan przednowotworowy
Ten stan przednowotworowy jest bezobjawowy. Najczęściej wykrywa się go przypadkiem podczas wykonywania badania elektroforezy białek (proteinogram). U osób z MGUS może występować zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnych.
MGUS – podział
- MGUS nie-IgM
- MGUS IgM
- MGUS łańcuchów lekkich κ lub λ
MGUS – rozpoznanie
MGUS (nie IgM)
- białko monoklonalne w surowicy IgG lub IgA <30 g/L
- odsetek klonalnych plazmocytów w szpiku wynoszący <10%
- brak SLiM CRAB (narządowego uszkodzenia związanego z rozrostem plazmocytów) oraz amyloidozy
MGUS (IgM)
- białko monoklonalne w surowicy IgM <30 g/L
- odsetek klonalnych limfoplazmocytów w szpiku wynoszący <10%
- brak niedokrwistości, limfadenopatii oraz innych objawów związanych z chorobą limfoproliferacyjną (powiększenia wątroby, zespołu nadmiernej lepkości krwi, powiększenia wątroby)
MGUS (łańcuchów lekkich kappa lub lambda)
- stosunek kappa/lambda (FLC κ/λ) – wolnych łańcuchów lekkich wynoszący <0,26 lub >1,65
- wzrost stężenia klonalnych łańcuchów lekkich – kappa w przypadku FLC >1,65, lambda w przypadku <0,26
- immunofiksacja: brak gammapatii łańcucha ciężkiego
- białko monoklonalne w DZM <500 mg/24h
- odsetek klonalnych plazmocytów w szpiku wynoszący <10%
- brak SLiM CRAB (narządowego uszkodzenia związanego z rozrostem plazmocytów) oraz amyloidozy
Fiszka numer 5 do nauki do egzaminu specjalizacyjnego: MGUS – stan przednowotworowy
Źródła:
- Zalecenia Polskiej Grupy Szpiczakowej dotyczące rozpoznawania i leczenia szpiczaka plazmocytowego oraz innych dyskrazji plazmocytowych na rok 2022/23
- Interna Szczeklika 2022
- Michał Bator, Stanisław Patoczek, Lidia Usnarska-Zubkiewicz, Od monoklonalnej gammapatii o nieokreślonym znaczeniu (MGUS) do szpiczaka plazmocytowego i amyloidozy — opis przypadku, Hematologia, 2018, tom 9, nr 4, 336–341
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.