Mikrocyty

mikrocyty

Co to jest mikrocyt? Kiedy występują mikrocyty? Jaki parametr wskazuje na obecność mikrocytów? Mikrocyty – co należy zrobić, gdy zostaną wykryte we krwi?

Co to jest mikrocyt?

Mikrocyt to erytrocyt o mniejszej niż fizjologicznie występująca średnicy. Średnica prawidłowego erytrocyta to: 6-7,5 µm. Mikrocyty mają średnicę poniżej 6 µm.

mikrocyty

Kiedy występują mikrocyty?

Należy pamiętać, że niski odsetek mikrocytów może występować w stanie fizjologicznym. Dodatkowo obecność mikrocytów należy interpretować z pozostałymi wskaźnikami czerwonokrwinkowymi, które są składową oznaczenia morfologii krwi.

Mikrocyty mogą występować w przypadkach takich jak:

  • niedobór żelaza
  • niedokrwistość w przebiegu chorób przewlekłych
  • talasemie
  • zaburzenia procesu erytropoezy
  • choroby nowotworowe

Jaki parametr wskazuje na obecność mikrocytów?

Obecność mikrocytów można stwierdzić na podstawie dwóch elementów.

Pierwszym jest MCV (Mean corpuscular volume) – wskaźnik średniej objętości krwinki czerwonej. Jeśli MCV jest poniżej wartości referencyjnych – mamy do czynienia z występowaniem mikrocytów.

Dodatkowo obecność mikrocytów może zostać stwierdzona podczas oceny rozmazu krwi obwodowej. Osoba oglądająca rozmaz pod mikroskopem wizualnie stwierdza, że krwinki są mniejsze niż powinny. Wówczas taka informacja również pojawi się na sprawozdaniu z badań laboratoryjnych.

Mikrocyty – co należy zrobić, gdy zostaną wykryte we krwi?

Samo stwierdzenie obecności mikrocytów nie wskazuje na konkretne schorzenie. Należy przeprowadzić dalszą diagnostykę. Najczęściej zdarza się, że małe erytrocyty obecne są w związku z niedoborem żelaza, który prowadzi do anemii. Jednak nie jest to regułą i ważne jest skonsultowanie obecności mikrocytów z lekarzem prowadzącym.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.