Kategoria: Badania moczu

W kategorii badania moczu, jak sama nazwa wskazuje, umieszczam posty dotyczące wszelkich badań wykonywanych w materiale biologicznym, jakim jest mocz. Dowiesz się tutaj nieco o posiewie moczu – w jaki sposób prawidłowo pobrać materiał do badań, jak wyglądają objawy zakażenia układu moczowego, co oznacza bakteriuria znamienna. Znajdziesz też sporo informacji na temat bardzo powszechnego badania, jakim jest badanie ogólne moczu. Co oznaczają leukocyty w moczu, czym jest białkomocz ortostatyczny i co oznacza białko w moczu? Umieszczam tutaj również informacje na temat innych, mniej popularnych badań, wykonywanych w moczu. Pamiętaj, że przy oddaniu moczu do badań laboratoryjnych powinno się podać godzinę pobrania moczu. Najlepiej też zebrać mocz tuż przed udaniem się do punktu pobrań – wydłużamy w ten sposób czas stabilności próbki.

Mysi zapach moczu

Myślę, że każdy wie jak pachnie mocz. Czasem woń jest bardziej intensywna, niekiedy mniej. Jednak nie każdy ma świadomość, że nietypowy zapach moczu może być jedną ze wskazówek, która może….

Białkomocz ortostatyczny

Czym jest białkomocz ortostatyczny? Białkomocz ortostatyczny to występowanie białka w moczu, którego obecność jest skutkiem długiego przebywania pacjenta w pozycji stojącej. Jest to reakcja fizjologiczna organizmu. Występowanie białkomoczu ortostatycznego nie….

Leukocyty w moczu

Co to są leukocyty? Kiedy leukocyty pojawiają się w moczu? Ile leukocytów może być w moczu? Leukocyturia Mianem leukocyturii określa się zwiększoną obecność leukocytów, czyli białych krwinek w moczu. W….

Białko w moczu

Co oznacza białko w moczu (białkomocz, proteinuria)? Jakie badanie zlecić, aby dowiedzieć się czy masz białko w moczu? W jakich sytuacjach białkomocz jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu? Ile kosztuje oznaczenie białka….