Bardzo częstym pytaniem wśród pacjentów jest: a ile tej krwi trzeba będzie pobrać? Morfologia – ile ml krwi? – odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. To wszystko zależy od liczby i rodzaju przeprowadzanych badań laboratoryjnych. Niekiedy wystarczy jedna mała probówka, czasem duża, a niekiedy nawet kilka dużych probówek z krwią. W tym poście jednak chciałabym skupić się na konkretnym badaniu – morfologii krwi obwodowej.
Morfologia – ile ml krwi należy pobrać pacjentowi?
Dla diagnosty laboratoryjnego, czy innej osoby, która będzie wykonywała to badanie – najlepiej tyle, by możliwe było kilkukrotne wykonanie badania oraz ewentualne wykonanie rozmazu krwi obwodowej. Zdarza się bowiem, że badanie należy powtórzyć – osoba autoryzująca (wydająca) wynik badania laboratoryjnego musi być pewna, że jest on wiarygodny. Przejdźmy jednak do konkretów – ile ml krwi wystarczy do wykonania badania morfologicznego?
U dorosłego człowieka najczęściej stosuje się probówkę o pojemności 4 ml.
U pacjentów pediatrycznych w zależności od wieku pacjenta oraz możliwości pobrania krwi stosuje się probówki o pojemności 2 ml, 1 ml, a nawet tak małe, jak 500 μl.
W zakresie wybrania probówek do pobrania krwi należy zaufać osobie pobierającej. Jeśli nie ma żadnych trudności z pobraniem krwi u pacjenta – osoba pobierająca materiał biologiczny w punkcie pobrać zdecyduje się na pobranie jedne fiolki z krwią.
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.