Na czczo do badań

Na czczo do badań

Co to znaczy być na czczo? Czy zawsze trzeba być na czczo? Te pytania padają bardzo często w punktach pobrań. Pacjenci nie lubią uczucia głodu, dlatego najchętniej zjedliby kanapkę i popili ją słodką herbatą (lub kawą), a potem udali się na pobranie krwi. Na czczo do badań – dowiedz się więcej.

Co to znaczy być na czczo do badań?

Na czczo do badań – oznacza to, że w ciągu 8 do 12 godzin przed pobraniem krwi nie należy spożywać posiłku. Posiłek spożyty maksimum 8 godzin przed pobraniem krwi powinien być lekkostrawny. Nie należy spożywać tłustych potraw i pić alkoholu. Ma to ogromne znaczenie dla wiarygodności uzyskanych wyników badań.

co to znaczy być na czczo do badań

Czy zawsze trzeba być na czczo?

Nie, nie przy każdym badaniu laboratoryjnym trzeba być na czczo. Ba! Są takie badania, gdzie konieczne jest spożycie posiłku przed pobraniem krwi. Jednak przed wykonaniem większości badań laboratoryjnych konieczne jest, by pacjent był na czczo. Dlatego też najbezpieczniej jest nie spożywać posiłku przed badaniami, gdy lekarz nie zaleci inaczej.

Mogłabym tu wymieniać szereg badań, które możemy wykonać po zjedzeniu posiłku. Uważam jednak, że mogłoby to wprowadzać pacjenta w błąd i wpływać na powstanie błędów na etapie przedanalitycznym. Zasada jest zatem prosta – jeśli lekarz nie zaleci inaczej – przyjdź na pobranie krwi na czczo! Jeśli jednak masz wątpliwości – zadzwoń do laboratorium, gdzie będzie wykonywane badanie, z pewnością uzyskasz odpowiedź napytanie – czy muszę być na czczo?

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Na czczo do badań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.