Co to jest obniżona albumina? Jakie mogą być przyczyny obniżonego stężenia albuminy? Jak leczyć hipoalbuminemię?
Co to jest obniżona albumina?
Obniżona albumina oznacza, że stężenie albuminy u pacjenta jest poniżej zakresu wartości referencyjnych. W związku z różnymi wartościami referencyjnymi i jednostkami, w jakich wydawane są wyniki – należy odnosić się do wartości referencyjnych (norm) prezentowanych na sprawozdaniu z badań laboratoryjnych. Przykładowe wartości referencyjne dla stężenia albuminy to: 35‑52 g/L (3,5 – 5,25 g/dL) u dorosłych. Przy takich wartościach obniżone stężenie albuminy stwierdza się, gdy wynosi ono mniej niż 35 g/L (<3,5 g/dl). Obniżone stężenie albuminy to hipoalbuminemia.
Jakie mogą być przyczyny obniżonego stężenia albuminy?
Hipoalbuminemia, czyli obniżone stężenie albuminy w krwi to stan patologiczny. Przyczyną obniżonego stężenia albuminy może być
- niedożywienie (zarówno w wyniku zmniejszonej podaży pokarmu, jak i w przypadku problemów z przyswajaniem składników odżywczych lub w efekcie wyniszczających organizm chorób – np. nowotwory)
- choroby wątroby (marskość, nowotwory, choroba alkoholowa, stłuszczenie)
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- celiaklia
- choroby nerek
- niewydolność serca
- ciąża
- rozległe oparzenia
Jak leczyć hipoalbuminemię?
Samej hipoalbuminemi nie leczy się. Obniżone stężenie albuminy w krwi ma określoną przyczynę. Należy zatem przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, znaleźć przyczynę i wówczas zaplanować leczenie.
W przypadku otrzymania wyniku, który wskazuje na obniżone stężenie albuminy, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu znalezienia przyczyny takiego stanu.
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.