Fibrynogen syntetyzowany jest w hepatocytach – komórkach wątroby. Jest on kluczowym białkiem potrzebnym do powstania skrzepu w przypadku krwawienia. Fibrynogen jest jednym z dodatnich białek ostrej fazy. Cechą charakterystyczną takich białek jest to, że ich stężenie wzrasta w trakcie trwania procesu zapalnego. Na co jednak może wskazywać obniżony fibrynogen? Po przeczytaniu dalszej treści posta dowiesz się więcej na ten temat.
Obniżony fibrynogen – przyczyny
Do przyczyn obniżonego stężenia fibrynogenu zalicza się:
- przewlekłe choroby wątroby
- niewydolność wątroby
- marskość wątroby
- wrodzoną afibrynogenemię
- wrodzoną hipofibrynogenemię
- błąd przedanalityczny np. powstanie skrzepu podczas pobrania krwi
- niedożywienie
- zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego DIC
- choroby nowotworowe
- terapie trombolityczne
- hemodylucję
Obniżone stężenie fibrynogenu może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia pacjenta gdyż powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi. W sytuacji niskiego poziomu fibrynogenu zwiększa się ryzyko krwawień – również tych wewnętrznych.
Co robić, gdy występuje u mnie obniżony fibrynogen?
Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę takiego stanu. Należy udać się do lekarza i przeprowadzić dalszą diagnostykę. W tym celu lekarz zleci inne badania laboratoryjne oraz badania obrazowe.
Czy niskie stężenie fibrynogenu jest groźne?
Tak. Dla fibrynogenu różne źródła określają nawet wartość krytyczną. Oscyluje ona w granicach <80 mg/dL. Takie wartości są bardzo niebezpieczne i stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. Nie oznacza to, że tylko wartości poniżej 80 mg/dL są niebezpieczne. Każdy obniżony poziom fibrynogenu należy pilnie skonsultować z lekarzem.
Oznaczenie stężenia fibrynogenu wykonuje się krwi pobranej na cytrynian. Materiał do badań koagulologicznych wymaga specjalnego traktowania – wirowania w odpowiednich warunkach, transportu w określonej temperaturze i czasie.
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.