Owalocyty

owalocyty

Fizjologicznie krwinki czerwone (erytrocyty) mają kształt dwuwklęsłego dysku. Dzięki takiej budowie mogą one skutecznie transportować tlen w naszym organizmie poprzez umiejętność przeciskania się nawet przez drobne naczynia krwionośne. W tym celu krwinka czerwona odkształca się, by po przejściu przez wąskie naczynie powrócić do pierwotnego kształtu. Zdarza się, że z jakiegoś powodu krwinki czerwone zmieniają swój kształt. Wówczas mogą one przybrać formę owalocytów i jak sama nazwa wskazuje mają one kształt owalny. Wówczas komórka traci swoje właściwości, zmniejsza się jej wydajność przenoszenia tlenu oraz możliwości zmiany kształtu. Owalocyty są formą pomiędzy prawidłowym kształtem dysku, a eliptocytem, są one mniej spłaszczone niż eliptocyt.

owalocyt
Owalocyt i prawidłowy erytrocyt

Kiedy występują owalocyty?

Każde pojawienie się owalocytów w rozmazie krwi obwodowej należy interpretować wraz z wynikami innych badań laboratoryjnych i obrazem klinicznym pacjenta. Obecność owalocytów może występować w przypadku:

  • niedoboru żelaza,
  • w zespołach mielodysplastycznych,
  • niedokrwistości złośliwej
  • w przypadku talasemii

Niewielkie ilości owalocytów mogą występować fizjologicznie. Zawartość owalocytów >25% mogą wskazywać na dziedziczną owalocytozę.

owalocyty
Występowanie owalocytów

Owalocytoza południowo-wschodniej Azji

Jest to choroba genetycznie dziedziczona, która wiąże się z defektem błony erytrocytów. U takich osób zamiast erytrocytów o kształcie dysku występują owalocyty. Choroba przebiega łagodnie, bardzo często bezobjawowo. Miejscem najczęstszego występowania tego typu owalocytozy, jak sama nazwa wskazuje jest południowo-wchodnia Azja. Choroba ta wiąże się z delecją w genie SLC4A1, który koduje białko prążka 3, czego konsekwencją jest sztywność błony komórkowej. Defekt błony komórkowej oprócz zmiany jej przepuszczalności dla jonów powoduje, że u osoby chore są chronione przed infekcją malarią (brak możliwości dostania się malarii przez błonę erytrocyta).

Owalocyty – jakie badanie wykonać w celu ich wykrycia?

Wszelkie zmiany w układzie czerwonokrwinkowym rozpoznaje się podczas oglądania rozmazu krwi obwodowej z wykorzystaniem metody mikroskopowej.

Ile kosztuje badanie rozmazu krwi obwodowej?

Poniżej przedstawiono cenę, która jest średnią wyliczoną z cen znanych sieciowych laboratoriów dla kilku miast w Polsce.

  • Warszawa ok. 17 zł
  • Bydgoszcz ok. 11 zł
  • Gdańsk ok. 13 zł
  • Kraków ok. 15 zł
Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.