Płytki krwi na cytrynian

płytki krwi na cytrynian

Co to za badanie płytki krwi na cytrynian? W jakim celu się je wykonuje? Co oznaczają niskie płytki w morfologii, a prawidłowe na cytrynian? Dlaczego wyniki płytek w morfologii różnią się od płytek na cytrynian?

Co to za badanie płytki krwi na cytrynian?

Badanie płytki krwi na cytrynian to oznaczenie stężenia płytek krwi w Twojej krwi po jej pobraniu do probówki zawierającej cytrynian sodowy. Standardowo oznaczenie płytek krwi (trombocytów) wykonuje się w probówce morfologicznej (z fioletowym korkiem) wraz z innymi parametrami morfologii 5 i 3 diff. Jednak w niektórych przypadkach, o których przeczytasz w dalszej części tego posta krew pobiera się do probówki z niebieskim korkiem. W probówce z fioletowym korkiem znajduje się EDTA. Zarówno cytrynian jak i EDTA to antykoagulanty, czyli związki, które zapobiegają krzepnięciu krwi. Dzięki nim możliwe jest oznaczenie płytek krwi.

W jakim celu się je wykonuje?

Czasem zdarza się, że u pacjenta w badaniu morfologii krwi stwierdza się niski poziom płytek krwi. Jednak nie koreluje on ze stanem pacjenta. Lekarz nie może określić przyczyny takiego stanu. Wówczas może on podejrzewać małopłytkowość rzekomą. To znaczy, że w wyniku morfologii krwi płytki krwi są niskie, a w rzeczywistości ich poziom jest wyższy. Jak to się dzieje? U pacjenta występują przeciwciała EDTA-zależne, które powodują sklejanie się płytek i ich fałszywe obniżenie podczas wykonywania badania. Dlatego w celu stwierdzenia małopłytkowości rzekomej wykonuje się oznaczenie płytek krwi w probówce, w której nie ma EDTA i płytki nie skleją się. Schemat postępowania w takich przypadkach zobaczysz w poście małopłytkowość rzekoma.

Co oznaczają niskie płytki w morfologii, a prawidłowe na cytrynian?

Jeśli poziom płytek krwi w morfologii jest niski, a w probówce pobranej na cytrynian stosunkowo wyższy (np. w zakresie wartości referencyjnych) – wówczas występuje u Ciebie małopłytkowość rzekoma EDTA-zależna. Oznacza to, że poziom płytek w Twoim organizmie jest zgodny z wynikiem z próbki pobranej na cytrynian, a w przypadku wyniku z morfologii – wartość ta jest fałszywie niska. Pamiętaj, że jeśli rozpoznano u Ciebie małopłytkowość rzekomą, informuj o tym lekarzy.

Co oznaczają niskie płytki na cytrynian?

Jeśli w morfologii krwi i w próbce na cytrynian Twoje płytki są tak samo niskie i po wykonaniu rozmazu krwi obwodowej z obu tych próbek stwierdzono agregaty płytkowe – wówczas należy pobrać próbkę do probówki krwi z jonami magnezu. Jeśli płytki krwi w tej probówce również będą niskie – może występować u Ciebie małopłytkowość prawdziwa. Jeśli natomiast w próbce z jonami magnezu poziom płytek będzie znacząco wyższy – może występować u Ciebie małopłytkowość rzekoma EDTA i cytryniano-zależna.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Hematologia » Płytki krwi na cytrynian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.