Co oznacza podwyższona bilirubina? Jakie są normy dla bilirubiny? Jakie są objawy podwyższonego stężenia bilirubiny? Jakie mogą być przyczyny podwyższonej bilirubiny? Czy do oznaczenia bilirubiny trzeba być na czczo? Jak przeliczyć stężenie bilirubiny? Ile kosztuje badanie bilirubiny?
Bilirubina jest barwnikiem żółciowym, który występuje w układzie pokarmowym człowieka. Powstaje ona w wyniku rozpadu hemu, który znajduje się między innymi w erytrocytach (czerwonych krwinkach).
Co oznacza podwyższona bilirubina?
Podwyższone stężenie bilirubiny oznacza, że wartość zmierzona podczas wykonania badania oznaczenia stężenia bilirubiny jest wyższa niż zakres wartości referencyjnych.
Jakie są normy dla bilirubiny?
Normy, czyli zakres wartości referencyjnych dla bilirubiny znajduje się na sprawozdaniu z badań laboratoryjnych. W związku z stosowaniem przez laboratoria medyczne różnych odczynników i metod oraz źródeł – wartości te mogą być różne.
Przykładowe wartości referencyjne u dorosłych dla bilirubiny to <1,3 mg/dL (<22,2 μmol/L). Oznacza to, ze fizjologicznie stężenie bilirubiny w surowicy powinno wynosić mniej niż 1,3 mg/dL, co w przeliczeniu na μmol/L wynosi < 22,2 μmol/L.
U wcześniaków, noworodków i niemowląt wartości referencyjne bilirubiny znacznie różnią się od wartości dla dorosłych. Mogą być one nawet kilkukrotnie większe. Dlatego jak wspomniano powyżej – należy odnieść się do wartości prezentowanych na sprawozdaniu z badań. Każdy wynik powinien być konsultowany z lekarzem, który ocenia nie tylko same liczby, a także stan kliniczny pacjenta.
Podwyższona bilirubina – jakie daje objawy?
Objawy podwyższonego stężenia bilirubiny:
- zażółcenie skóry
- zażółcenie twardówki
- swędzenie skóry
- zmiana koloru moczu (może być ciemniejszy)
- odbarwienie stolca
- zmęczenie
- nudności
- wymioty
- gorączka
- ból w okolicy wątroby
W związku z objawami zażółcenia stan podwyższonego stężenia bilirubiny określa się mianem żółtaczki. Liczba objawów oraz ich intensywność uzależniona jest od przyczyny i stopnia zaawansowania żółtaczki.
Podwyższona bilirubina – jakie mogą być przyczyny?
Przyczyny podwyższonego stężenia bilirubiny dzieli się na trzy rodzaje:
- związane ze zwiększonym wytwarzaniem bilirubiny
- związane ze zmniejszonym wychwytem bilirubiny
- związane ze zmniejszonym wydalaniem bilirubiny
Do przyczyn podwyższonego stężenia bilirubiny zalicza się:
- żółtaczkę hemolityczną
- żółtaczka noworodków
- zespół Gilberta
- zespół Dubina-Johnsona
- zespół Criglera-Najjara
- wirusowe zapalenie wątroby typu A
- wirusowe zapalenie wątroby typu C
- polekowe uszkodzenie wątroby
- choroba alkoholowa
- wirusowe zapalenie wątroby typu B
- zatrucie narkotykami
- zatrucie grzybami
- marskość wątroby o różnej etiologii
- stłuszczenie wątroby
- choroba Wilsona
- zapalenie pęcherzyka żółciowego
- nowotwory dróg żółciowych
- nowotwory wątroby
Przyczyn podwyższonego stężenia bilirubiny może być wiele. Dlatego uzyskany wynik oznaczenia stężenia bilirubiny należy skonsultować z lekarzem.
Czy do oznaczenia bilirubiny trzeba być na czczo?
Oznaczenie stężenia bilirubiny powinno się wykonywać na czczo.
Jak przeliczyć stężenie bilirubiny?
Jeśli chcesz szybko i skutecznie przeliczyć stężenie bilirubiny z mg/dL na μmol/L lub z μmol/L na mg/dL – skorzystaj z BILIRUBINA KALKULATOR PRZELICZNIK JEDNOSTEK. Chcesz samodzielnie przeliczyć stężenie bilirubiny? W poście, w którym znajduje się kalkulator znajdziesz wzory!
Ile kosztuje badanie bilirubiny?
Cena oznaczenia stężenia bilirubiny jest bardzo zróżnicowana. Zależy od laboratorium i miasta, w jakim chcemy wykonać badanie. Poniżej prezentuję zestawienie średnich cen dla czterech polskich miast. Zostało ono obliczone na podstawie ogólnodostępnych sklepów internetowych znanych sieci laboratoriów.
- Warszawa ok. 18 zł
- Kraków ok. 13 zł
- Bydgoszcz ok. 12 zł
- Gdańsk ok. 13 zł
Powiązane posty
Treści które mogą Cię zainteresować:
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.