Czym jest poikilocytoza? Poikilocytoza – rodzaje zmian w krwinkach czerwonych. Poikilocytoza erytrocytów – kiedy występuje? Jakie badanie zlecić w celu wykrycia poikilocytozy?
Czym jest poikilocytoza?
Poikilocytoza jest to występowanie krwinek czerwonych (erytrocytów) o różnym kształcie. Poikilocytoza nie jest konkretnym schorzeniem, krwinki o zmienionej budowie mogą być objawem wielu chorób. Do innych zmian w budowie krwinek czerwonych zalicza się anizocytozę, czyli występowanie krwinek różnej wielkości.
Poikilocytoza – rodzaje zmian w krwinkach czerwonych
Krwinki czerwone mogą przybierać różne niefizjologiczne kształty, wśród których wyróżnia się:
- schistocyty
- stomatocyty
- owalocyty
- eliptocyty
- echinocyty
- piknocyty
- sferocyty
- lakrymocyty
- akantocyty
- leptocyty – krwinki tarczowate
- krwinki sierpowate (drepanocyty)
Jeśli chcesz przeczytać więcej o powyższych komórkach – kliknij w ich nazwę. Zostaniesz przekierowany do posta poświęconego określonemu kształtowi erytrocytów. Dodatkowo w postach umieszczone są schematyczne obrazki przedstawiające komórki w porównaniu do prawidłowo zbudowanego, fizjologicznego erytrocyta.
Poikilocytoza erytrocytów – kiedy występuje?
Zmiany w budowie krwinek czerwonych występują między innymi w:
- niedokrwistości z niedoboru żelaza
- niedokrwistości hemolitycznej
- chorobach alkoholowych
- chorobach wątroby
- talasemiach
- chorobach nerek
- chorobach genetycznych np. sferocytoza wrodzona
Jakie badanie zlecić w celu wykrycia poikilocytozy?
Nieprawidłowości w kształcie erytrocytów wykrywa się podczas mikroskopowej oceny rozmazu krwi obwodowej. Badanie to wykonuje się zawsze w połączeniu z badaniem morfologii krwi.
Ile kosztuje badanie rozmazu krwi obwodowej?
Poniżej przedstawiono cenę, która jest średnią wyliczoną z cen znanych sieciowych laboratoriów dla kilku miast w Polsce.
- Warszawa ok. 17 zł
- Bydgoszcz ok. 11 zł
- Gdańsk ok. 13 zł
- Kraków ok. 15 zł
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.