Probówka na skrzep

probówka na skrzep

Co to jest probówka na skrzep? Po co ten skrzep i dlaczego w niektórych probówkach może się znajdować, a w innych nie? Czym się różni probówka na skrzep od probówki morfologicznej?

Probówka na skrzep – co to jest?

Jest to probówka, w której po pobraniu krwi następuje wytworzenie skrzepu. Skrzep składa się z elementów morfotycznych krwi (komórki) takich jak: leukocyty, erytrocyty, płytki krwi itp. Dzięki wytworzeniu się skrzepu możliwe jest uzyskanie surowicy. W tym celu probówkę umieszcza się w wirówce i dzięki zastosowaniu odpowiednich parametrów wirowania i magii praw fizyki – oddzielona zostaje surowica krwi. To właśnie w tej surowicy wykonuje się badania.

surowica pozyskanie

Na schemacie powyżej: probówka po pobraniu krwi oraz po wirowaniu w wirówce.

W probówkach (choć nie wszystkich) wykorzystywanych do otrzymania surowicy umieszcza się związki, które przyśpieszają wykrzepianie.

Kolor probówki na skrzep

Standardowo próbka na skrzep ma czerwony kolor korka. Probówki z separatorem żelowym mają żółty kolor korka. Istnieją jeszcze probówki neutralne – te mają np. biały kolor korka.

probówka na skrzep

Na schemacie powyżej: probówki na skrzep przeznaczone do uzyskania surowicy krwi.

Podczas pobierania krwi ważne jest, by kolejność pobierania krwi była odpowiednia, zgodna z najnowszymi wytycznymi.

Czym się różni probówka na skrzep od probówki morfologicznej?

To co widać na pierwszy rzut oka – próbka morfologiczna od probówki na skrzep różni się kolorem korka. Próbka morfologiczna najczęściej ma lawendowy kolor korka (zdarzają się różowo-czerwone), a probówka na skrzep czerwony, żółty lu biały. Poza tą różnicą – w probówce morfologicznej znajduje się antykoagulant, czyli związek, który zapobiega wykrzepianiu krwi, w celu wykonania morfologii krwi probówki nie wiruje się. W probówce morfologicznej badanym materiałem jest krew pełna, w probówce na skrzep – surowica. Jeśli wystąpi skrzep w morfologii – badanie nie może być wykonane, konieczne jest ponowne pobranie krwi.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Probówka na skrzep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.