Do jakich badań potrzebna jest probówka z niebieskim korkiem?
Probówka z niebieskim korkiem to probówka z antykoagulantem – cytrynianem sodu. Antykoagulant to substancja, która zapobiega krzepnięciu krwi. Proporcja krwi do antykoagulantu w przypadku tej probówki to 9:1.
Dzięki cytrynianowi sodu po odwirowaniu probówki można uzyskać osocze, a nie surowicę. Tym sposobem można oznaczyć czas, aktywność lub stężenie szeregu związków, które biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Badania te wykonuje się w naprawdę wielu przypadkach. Niektóre z nich służą do monitorowania leczenia (np. PT INR), część wykonuje się przed operacjami.
Ważne jest, by zaraz po pobraniu krwi probówkę z niebieskim korkiem wymieszać. Wystąpienie skrzepu w probówce (co zalicza się do błędów przedanalitycznych) dyskwalifikuje ją i konieczne jest ponowne pobranie krwi.
- czas protrombinowy i wskaźnik INR
- d-dimery
- fibrynogen
- antytrombina
- czas trombinowy TT
- czas częściowej tromboplastyny po aktywacji APTT
- białko S
- białko C
- antykoagulant tocznia LA
- czynniki krzepnięcia I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII
- czynnik von Willebranda
- płytki krwi na cytrynian
- czas okluzji
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.