Probówka z szarym korkiem

Probówka z szarym korkiem

Do jakich badań potrzebna jest probówka z szarym korkiem?

Probówka z szarym korkiem to probówka zawierająca antykoagulant: fluorek sodu NaF. Dzięki tej substancji możliwe jest oznaczenie stężenia glukozy, której stężenie nie spada jak w przypadku oznaczenia w surowicy (czerwony korek).

Po odwirowaniu probówki z szarym korkiem otrzymuje się osocze, a nie surowicę.

W jakich badaniach wykorzystuje się probówkę z szarym korkiem?

Oznaczenie stężenia glukozy – najczęstsze badanie, w którym wykorzystuje się probówkę z szarym korkiem.

Oznaczenie stężenia kwasu mlekowego (mleczany). Niektóre laboratoria oznaczają ten parametr w innych probówkach np. z zielonym korkiem.

Uwaga! Istnieją takie firmy dostarczające probówki do pobrania krwi, u których korki wyglądają nieco inaczej niż standardowo. W niektórych przypadkach zamiast szarego korka można spotkać się z korkiem o kolorze żółtym jak w przypadku S-Monovette.

Masz jakieś pytania dotyczące diagnostyki laboratoryjnej i pracy w laboratorium medycznym? Napisz komentarz pod postem, napisz do mnie wiadomość e-mail lub odezwij się przez facebooka lub instagrama – postaram się odpowiedzieć na pytanie!

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Probówka z szarym korkiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.