RE-LYMP

re-lymp

Co oznacza skrót RE-LYMP? Co oznacza podwyższone RE-LYMP?

W badaniu morfologii krwi 5 diff może znaleźć się tajemnicze oznaczenie RE-LYMP, warto wówczas wiedzieć co kryje się pod tym skrótem. Jest to stosunkowo nowy parametr diagnostyki laboratoryjnej, dlatego ciężko znaleźć więcej informacji na jego temat. Chcesz się dowiedzieć co oznacza RE-LYMP? Przeczytasz o tym poniżej.

Co oznacza skrót RE-LYMP?

RE-LYMP to limfocyty reaktywne. Do puli tych komórek zalicza się komórki AS-LYMP czyli limofycyty B syntetyzujące przeciwciała. Aparaty SYSMEX, które dostarczają użytkownikom informację o obecności limfocytów reaktywnych wykorzystują pomiar intensywności fluorescencji. Limfocyty reaktywne wyróżniają się zwiększoną fluorescencją w porównaniu do zwykłych limfocytów.

RE-LYMP występuje w postaci dwóch parametrów, które różnią się od siebie jednostką:

RE-LYMP# – liczba limfocytów, które reagują na infekcję wysoką fluorescencją
RE-LYMP% – procentowy odsetek limfocytów, które reagują na infekcję wysoką fluorescencją

Co oznacza podwyższone RE – LYMP?

Obecność podwyższonego parametru RE-LYMP może wskazywać na infekcję wirusową lub chorobę autoimmunologiczną. Parametr ten może korelować z nasileniem stanu zapalnego. Nie jest on jednak wskaźnikiem wskazującym na określoną chorobę. Na ten moment jest bardzo mało badań, które oceniają parametr RE-LYMP dlatego też należy interpretować go ostrożnie w oparciu o pozostałe wyniki badań laboratoryjnych (np. z wykorzystaniem metody cytometrii przepływowej) i innych.

Przeczytaj również inne posty o podobnej tematyce:

  • AS-LYMP – co kryje się pod tym tajemniczym skrótem? Co może oznaczać podwyższony poziom AS-LYMP? Na co wskazuje AS-LYMP?

Źródła:

  1. Rutkowska E, Kwiecień I, Kulik K, Chełstowska B, Kłos K, Rzepecki P, Chciałowski A. Usefulness of the New Hematological Parameter: Reactive Lymphocytes RE-LYMP with Flow Cytometry Markers of Inflammation in COVID-19. Cells. 2021 Jan 6;10(1):82. doi: 10.3390/cells10010082. PMID: 33419040; PMCID: PMC7825305.
  2. Domerecka, W.; Kowalska-Kępczyńska, A.; Homa-Mlak, I.; Michalak, A.; Mlak, R.; Mazurek, M.; Cichoż-Lach, H.; Małecka-Massalska, T. The Usefulness of Extended Inflammation Parameters and Systemic Inflammatory Response Markers in the Diagnostics of Autoimmune Hepatitis. Cells 2022, 11, 2554.
Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.