RE-LYMP

re-lymp

Co oznacza skrót RE-LYMP? Co oznacza podwyższone RE-LYMP?

W badaniu morfologii krwi 5 diff może znaleźć się tajemnicze oznaczenie RE-LYMP, warto wówczas wiedzieć co kryje się pod tym skrótem. Jest to stosunkowo nowy parametr diagnostyki laboratoryjnej, dlatego ciężko znaleźć więcej informacji na jego temat. Chcesz się dowiedzieć co oznacza RE-LYMP? Przeczytasz o tym poniżej.

Co oznacza skrót RE-LYMP?

RE-LYMP to limfocyty reaktywne. Do puli tych komórek zalicza się komórki AS-LYMP czyli limofycyty B syntetyzujące przeciwciała. Aparaty SYSMEX, które dostarczają użytkownikom informację o obecności limfocytów reaktywnych wykorzystują pomiar intensywności fluorescencji. Limfocyty reaktywne wyróżniają się zwiększoną fluorescencją w porównaniu do zwykłych limfocytów.

RE-LYMP występuje w postaci dwóch parametrów, które różnią się od siebie jednostką:

RE-LYMP# – liczba limfocytów, które reagują na infekcję wysoką fluorescencją
RE-LYMP% – procentowy odsetek limfocytów, które reagują na infekcję wysoką fluorescencją

Co oznacza podwyższone RE – LYMP?

Obecność podwyższonego parametru RE-LYMP może wskazywać na infekcję wirusową lub chorobę autoimmunologiczną. Parametr ten może korelować z nasileniem stanu zapalnego. Nie jest on jednak wskaźnikiem wskazującym na określoną chorobę. Na ten moment jest bardzo mało badań, które oceniają parametr RE-LYMP dlatego też należy interpretować go ostrożnie w oparciu o pozostałe wyniki badań laboratoryjnych (np. z wykorzystaniem metody cytometrii przepływowej) i innych.

Przeczytaj również inne posty o podobnej tematyce:

  • AS-LYMP – co kryje się pod tym tajemniczym skrótem? Co może oznaczać podwyższony poziom AS-LYMP? Na co wskazuje AS-LYMP?

Źródła:

  1. Rutkowska E, Kwiecień I, Kulik K, Chełstowska B, Kłos K, Rzepecki P, Chciałowski A. Usefulness of the New Hematological Parameter: Reactive Lymphocytes RE-LYMP with Flow Cytometry Markers of Inflammation in COVID-19. Cells. 2021 Jan 6;10(1):82. doi: 10.3390/cells10010082. PMID: 33419040; PMCID: PMC7825305.
  2. Domerecka, W.; Kowalska-Kępczyńska, A.; Homa-Mlak, I.; Michalak, A.; Mlak, R.; Mazurek, M.; Cichoż-Lach, H.; Małecka-Massalska, T. The Usefulness of Extended Inflammation Parameters and Systemic Inflammatory Response Markers in the Diagnostics of Autoimmune Hepatitis. Cells 2022, 11, 2554.
Wspieraj autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Więcej

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
×