RET-HE

ret-he

RET-HE to hemoglobinizacja retikulocytów – parametr oferowany w badaniu poziomu retikulocytów przez firmę SYSMEX w niektórych analizatorach hematologicznych. W analizatorach ADVIA firmy SIEMENS parametr ten oznaczany jest jako CHr – średnia zawartość hemoglobiny komórkowej

Do czego służy parametr RET-HE?

Krwinki czerwone (erytrocyty) żyją w organizmie człowieka około 120 dni. Retikulocyty natomiast około 2-3 dni. W związku z tym informacje, jakie przynoszą nam wyniki parametrów morfologii krwi (MCV, MCH, HGB) biorąc pod uwagę gospodarkę żelazową – nie obejmują tylko stanu obecnego, a informują nas o ogólnym stanie tej gospodarki. Poprzez ocenę hemoglobinizacji retikulocytów możemy prawie “na żywo” stwierdzić w jakim stanie jest gospodarka żelazowa.

Badania wykazują, że w przypadku podania preparatów żelaza w trakcie leczenia niedoborów żelaza w organizmie, po 5 dniach nie ma zmian w parametrach morfologii krwi. Wartość RET-HE natomiast rośnie – co może być wykorzystywane w szybkiej ocenie reakcji organizmu na stosowaną terapię.

Ocena gospodarki żelazowej z użyciem parametru RET-HE może niwelować wpływ różnych czynników, które powodują zmiany w parametrach biochemicznych. Tak na przykład na ocenę stężenia ferrytyny (wykorzystywanej jako informacja o magazynie żelaza) może mieć wpływ stan zapalny. Stężenie ferrytyny mogą być fałszywie podwyższone, co utrudnia prawidłową interpretację wyniku.

Na ten moment nie ma standaryzacji dotyczącej interpretacji wyników RET-HE. Parametr ten jest stosowany jako pomocniczy w diagnostyce niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz monitorowaniu jej leczenia. Jednak jego wykorzystanie jest bardzo dużą nadzieją w procesie szybkiej diagnostyki niedoborów żelaza w stanach, gdzie czas ma ogromne znaczenie np. w trakcie ciąży.

Co oznacza niskie RET-HE?

Niskie stężenie RET-HE oznacza, że zawartość hemoglobiny w retikulocytach jest niska. Wskazuje to na zaburzenia w procesie erytropoezy, czego skutkiem może być zmniejszona produkcja erytrocytów prowadząca do anemii (niedokrwistości).

Co oznacza wysokie RET-HE?

Wysoki poziom RET-HE wskazuje na pozytywny wynik leczenia preparatami żelaza. Organizm prawidłowo zareagował na podawane leki.

RET-HE – korzyści

Korzyści ze stosowania parametru RET-HE to:

  1. Zminimalizowanie czynników mogących wpływać na wynik oznaczenia
  2. Szybka diagnoza (parametr bardzo dobrze reagujący na zmiany w gospodarce żelazem)
  3. Szybkie oznaczenie – oznaczenie retikulocytów trwa mniej niż minuta
  4. Cena – wykonanie tego jednego badania jest dużo tańsze niż kilku innych (żelazo, ferrytyna, transferryna)

Gdzie wykonać to badanie?

Parametr ten nie jest oznaczany przez każdy analizator hematologiczny. Jeśli chcesz uzyskać informacje o ekwiwalencie hemoglobiny w retikulocytach w swoim organizmie – skontaktuj się z laboratorium. Tam uzyskasz informacje, czy taki parametr jest dostępny i czy jest widoczny na sprawozdaniu z badań.

Źródła:

  1. Brugnara, C., B. Schiller, and J. Moran. “Reticulocyte hemoglobin equivalent (Ret He) and assessment of iron‐deficient states.” Clinical & Laboratory Haematology 28.5 (2006): 303-308.
  2. Peerschke, Ellinor IB, Melissa S. Pessin, and Peter Maslak. “Using the hemoglobin content of reticulocytes (RET – He) to evaluate anemia in patients with cancer.” American journal of clinical pathology 142.4 (2014): 506-512.
  3. Bó SD, Fragoso ALR, Farias MG, Hubner DPG, de Castro SM. Evaluation of RET – He values as an early indicator of iron deficiency anemia in pregnant women. Hematol Transfus Cell Ther. 2021 Jul 2:S2531-1379(21)00089-4. doi: 10.1016/j.htct.2021.05.006. Epub ahead of print. PMID: 34266811.

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.