Rumień wędrujący a badania

Rumień wędrujący a badania

Czy wystąpienie rumienia wędrującego wymaga wykonania badań w kierunku obecności przeciwciał przeciwko B. burdorferi? Rumień wędrujący a badania – jak to wygląda?

Wystąpienie rumienia wędrującego (łac. Erythema migrans) jest jednym z objawów wczesnej infekcji Borrelia burgdorferi. Rumień pojawia się u osoby ukąszonej przez kleszcza w czasie 3 do 30 dni od ukłucia. Szacuje się, że rumień pojawia się u ok. 80% osób zakażonych. Objaw ten traktowany jest jako kliniczne potwierdzenie boreliozy z Lyme. Pojawienie się rumienia nie zawsze wiąże się z występowaniem innych objawów. Ważnym jest, by nie pomylić rumienia wędrującego ze zmianami skórnymi po ukąszeniach przez owady. Rumień wędrujący w przeciwieństwie do zmian po innych ukąszeniach nie pojawia się od razu.

Rumień wędrujący a badania – postępowanie, zalecenia

Zalecenia mówią, że wystąpienie rumienia wędrującego jest wskazaniem do rozpoczęcia antybiotykoterapii. Nie ma konieczności wykonywania badań laboratoryjnych wykrywających przeciwciała przeciwko B.burdorferi. Dzięki temu możliwe jest szybsze wdrożenie leczenia. Przeciwciała klasy IgM przeciwko B.burdorferii pojawiają się w 3-4 tygodniu po zakażeniu, a rumień może wystąpić nawet po 3 dniach od ukąszenia.

rumień wędrujący

Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy zmiany na skórze to rumień wędrujący – wykonuje się badania laboratoryjne w celu potwierdzenia lub wykluczenia boreliozy u pacjenta.

Źródła:

  1. S. Pancewicz, A.Moniuszko-Malinowska, A.Garlicki, S.Grygorczuk, P. Czupryna, J. Dunaj – Diagnostyka i leczenie boreliozy z Lyme, Standardy Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, 2018
Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla diagnosty » Rumień wędrujący a badania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.