Skrzep w OB

skrzep w ob

Co oznacza skrzep w OB? Dlaczego nie można wykonać OB, gdy w krwi znajdzie się skrzep? Czy przy kolejnym pobraniu krwi również pojawi się skrzep?

Co oznacza skrzep w OB?

Skrzep w OB oznacza, ze w próbce, w której powinna być płynna krew pojawił się skrzep. W próbkach przeznaczonych do oznaczenia OB znajduje się antykoagulant. Dzięki niemu krew nie krzepnie i możliwe jest wykonanie badania. Pojawienie się skrzepu w probówce do OB najczęściej jest spowodowane błędem na etapie przednalitycznym, czyli zanim próbka dotrze do laboratorium.

Najczęstsze przyczyny powstania skrzepu w probówce:

  • nieprawidłowe wymieszanie próbki po jej pobraniu
  • niestosowanie próżniowego systemu pobierania krwi
  • użycie próbek po dacie ważności
  • pobranie zbyt małej ilości krwi
  • pobranie zbyt dużej ilości krwi

Pacjent nie ma wpływu na to, czy w próbce wystąpił skrzep. To osoba pobierająca krew odpowiada za prawidłowe przeprowadzenie procedury pobrania. Czy to wina pacjenta – stanowczo NIE.

Dlaczego nie można wykonać OB, gdy w krwi znajduje się skrzep?

OB (Odczyn Biernackiego) to badanie, które polega na pomiarze drogi opadania krwinek czerwonych (erytrocytów) w czasie jednej godziny. Skrzep w próbce składa się z krwinek czerwonych. Jeśli w probówce znajduje się skrzep – nie ma możliwości oceny czasu opadania krwinek, gdyż jakaś ich część znajduje się w skrzepie – badanie nie byłoby wiarygodne.

badanie OB

Czy przy kolejnym pobraniu krwi również pojawi się skrzep?

Prawdopodobnie nie, choć nie można wykluczyć takiej możliwości. Jeśli ponownie nastąpi błąd przedanalityczny – skrzep może się pojawić. Jednak najczęściej nie występuje, a pacjent otrzymuje wynik OB.

Zapraszam również do posta skrzep w morfologii.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.