Surowica a osocze

surowica a osocze

Surowica a osocze – czym się różnią? Jak uzyskać surowicę? Jak uzyskać osocze? Jakie badania wykonywane są z surowicy, a jakie z osocza?

Surowica to pozbawione fibrynogenu i czynników krzepnięcia osocze. Czyli w skład osocza wchodzi surowica.

Jak uzyskać surowicę?

uzyskanie surowicy
Sposób uzyskania surowicy

Surowicę uzyskuje się z krwi pobranej na skrzep. Krew należy odwirować w odpowiednich warunkach wirowania. Podczas wirowania krwi następuje oddzielenie składników morfotycznych (w tym fibrynogenu) od surowicy.

Jak uzyskać osocze?

Osocze uzyskuje się w ten sam sposób, jak surowicę. Jednak wykorzystuje się inne probówki. W probówce przeznaczonej do uzyskania osocza znajduje się antykoagulant, czyli związek zapobiegający krzepnięciu. Dzięki niemu fibrynogen nie bierze udziału w tworzeniu skrzepu (jak w probówce pobranej na skrzep), a pozostaje w warstwie płynnej – osoczu. Dla badań krzepnięcia krwi ważne jest, by krew nie była niemiarowo pobrana.

Surowica a osocze – jakie badania wykonuje się w osoczu i w surowicy?

Standardowo z surowicy wykonuje się badania biochemiczne i immunochemiczne takie jak: kreatynina, sód, potas, mocznik czy bilirubina. Z osocza wykonuje się badania koagulologiczne tzn. dotyczące układu krzepnięcia krwi.

Oczywiście istnieją od tej zasady wyjątki tzn. istnieją badania immunochemiczne (np. parathormon), które można wykonywać w osoczu. Niektóre z badań biologii molekularnej oraz badania specjalistyczne również wykonuje się w osoczu. W przypadku wątpliwości dotyczących rodzaju probówki jaką należy pobrać w celu wykonania określonego badania najlepiej skontaktować się z laboratorium – unikniesz w tym przypadku ewentualnej konieczności ponownego pobrania krwi.

Surowica a osocze – różnica wizualna

Gołym okiem nie da się odróżnić surowicy od osocza. W części przypadków osocze jest jaśniejsze od surowicy. Jednak nie jest to zasadą. Probówkę pobraną w celu uzyskania surowicy lub osocza rozpoznaje się przez kolor korka. Próbki przeznaczone do uzyskania surowicy pobiera się do probówek o białym, żółtym lub czerwonym kolorze korka. W celu uzyskania osocza pobiera się próbki do probówek o fioletowym, niebieskim lub szarym kolorze korka. Niektórzy producenci stosują inne kolory korków, dlatego trzeba mieć ten fakt na uwadze.

Poniżej prezentuję schemat prezentujący przykładowe probówki przeznaczone do uzyskania osocza i surowicy.

surowica a osocze probówki
Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Surowica a osocze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.