Test COMBO

test combo

Co to jest test COMBO? Co wykrywa test COMBO? Jak wykonuje się test COMBO? Jak długo czeka się na wynik testu COMBO? Ile kosztuje test COMBO? Gdzie kupić test COMBO?

Co to jest test COMBO?

W dobie okresu zakażeń wirusowych, z jakim mamy do czynienia, często słyszy się o czymś takim jak TEST COMBO. Samo określenie nie wskazuje czego dotyczy badanie, wskazuje na to, że test wykrywa więcej niż jeden patogen/antygen/przeciwciało. Jednak najpopularniejszym testem combo w tej chwili jest test immunochromatograficzny, dzięki któremu można zidentyfikować źródło zakażenia wirusowego.

Co wykrywa test COMBO?

W zależności od producenta można zakupić różne testy combo. Ten najbardziej rozbudowany wykrywa zakażenie wirusem:

  • SARS-CoV-2
  • RSV
  • grypy A
  • grypy B

Niektóre testy nie wykrywają zakażenia wirusem RSV.

Jak wykonuje się test COMBO?

Badanie wykonuje się z wymazu z nosa/nosogardzieli. Pobrany na wymazówkę materiał biologiczny umieszcza się w specjalnym płynie (buforze), który następnie przenosi do na pole testowe testu immunochromatograficznego. Czas oczekiwania na wynik to 10-15 minut. Przed wykonaniem testu należy dokładnie przeczytać ulotkę i postępować zgodnie z nią.

Przykładowy zestaw testu antygenowego COMBO

Interpretacja testu COMBO

Wynik badania należy interpretować zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji producenta. Ogólna zasada jest jednak jednakowa dla takiego rodzaju testów. Przedstawiłam ją na schematach poniżej.

Przykładowy test immunochromatograficzny wykrywający antygeny wirusa RSV i grypy A.
interpretacja test combo, interpretacja testu immunochromatograficznego

Jak długo czeka się na wynik testu COMBO?

Wykonanie badania licząc pobranie materiału trwa około 20 minut pod warunkiem, że wykonywane jest na miejscu.

Ile kosztuje test COMBO?

Test można zakupić w aptekach w cenie od 10 do 40 zł. W ostatnim czasie jednak ceny bardzo mocno rosną.

Gdzie kupić test COMBO?

Test można zakupić w aptekach: zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnie. Dodatkowo w dniu dzisiejszym Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że testy będą dostępne w przychodniach. Wówczas prawdopodobnie dla osób ubezpieczonych będą one wykonywane bezpłatnie.

Problemy testów COMBO

Testy dostępne na rynku różnią się czułością i swoistością. Niektóre z nich nie posiadają odpowiednich certyfikatów. W związku z tym możne zdarzyć się, że uzyskamy wynik fałszywie ujemny. Dużym problemem w testach wykonywanych w domu jest nieprawidłowo pobrany materiał. Dlatego najlepiej jest wykonać badanie w placówkach medycznych. Testy tam wykorzystywane posiadają odpowiednie certyfikaty, a osoby pobierające materiał posiadają odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Dodatkowo personel wykonujący badanie wie jak interpretować wynik oznaczenia.

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Dla pacjenta » Test COMBO

2 thoughts on “Test COMBO

  1. Czy na wynik testu mają wpływ środki odurzające tj. Marihuana oraz amfetamina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.