Test z metoklopramidem MTC

test z metoklopramidem

Test z metoklopramidem MTC wykorzystuje się w diagnostyce hiperprolaktynemii, czyli podwyższonego stężenia prolaktyny w surowicy. Hiperprolaktynemia może być przyczyna zaburzeń miesiączkowania, problemów z płodnością, spadku libido czy impotencji. Przed przeprowadzeniem testu z metoklopramidem zaleca się, aby zweryfikować czy podwyższone stężenie prolaktyny nie jest spowodowane czynnikami fizjologicznymi np. ciążą.

Jak przeprowadza się test z metoklopramidem MTC?

Etapy testu:

  1. Pobranie krwi od pacjenta na czczo w celu oznaczenia stężenia prolaktyny w surowicy.
  2. Podanie 10 mg metoklopramidu doustnie w formie tabletki, którą do laboratorium dostarcza pacjent.
  3. Pobranie krwi od pacjenta po 60 minutach od podania tabletki z metoklopramidem i oznaczenie stężenia prolaktyny w surowicy
  4. Powtórzenie czynności z punktu trzeciego po 120 minutach od podania tabletki

Test z metoklopramidem jest przeprowadzany przy stężeniu prolaktyny w surowicy krwi wynoszącym do 150 ng/ml.

W związku z faktem, że prolaktyna jest hormonem, który wydzielany jest w reakcjach stresowych, pamiętaj, aby przed i w trakcie testu zrelaksować się i w miarę możliwości nie wystawiać się na sytuacje stresowe.

Wynik prawidłowy to:

  • Wzrost stężenia prolaktyny po 120 minutach do 3-6 razy wychodząc od wartości uzyskanej na czczo. Przykład: prolaktyna na czczo 40 ng/ml– prolaktyna po 120 minutach – 160 ng/ml.

Wynik nieprawidłowy to:

  • Większy niż sześciokrotny wzrost stężenia prolaktyny po 120 minutach może wskazywać na wystąpienie hiperprolaktyniemii czynnościowej. Przykład: prolaktyna na czczo 40 ng/ml– prolaktyna po 120 minutach – 280 ng/ml
  • Brak zmian w zakresie stężenia prolaktyny po podaniu metoklopramidu może wskazywać na występowanie guza przysadki (prolactinoma) lub zmian w okolicy podwzgórzowo-przysadkowej. Przykład: prolaktyna na czczo 99 ng/ml– prolaktyna po 120 minutach – 103 ng/ml

Test z metoklopramidem jest badaniem pomocniczym, do wystawienia pełnej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie wywiadu medycznego, badań obrazowych. Pamiętaj, aby wszystkie objawy i wątpliwości konsultować z lekarzem!

Co to jest metoklopramid?

Metoklopramid to lek stosowany w zapobieganiu nudnościom i wymiotom w przebiegu chemioterapii, chorób nowotworowych i migreny. Lek ten pobudza wydzielanie prolaktyny, dlatego jest przydatny do przeprowadzenia testu obciążenia metoklopramidem.

do nauki

Fiszka 3. do nauki do egzaminu specjalizacyjnego: Test z MTC

Poniżej znajdziesz linki do wszystkich fiszek do nauki do egzaminu specjalizacyjnego z laboratoryjnej diagnostyki medycznej, jakie udało mi się do dnia dzisiejszego opracować.

Pozostałe fiszki do nauki:

Fiszka 1. Podział białek ostrej fazy.

Fiszka 2. Czas okluzji PFA-100.

Fiszka 3. Test z metoklopramidem

Fiszka 4. Sferocytoza wrodzona

Fiszka 5. MGUS – stan przednowotworowy

Fiszka 6. Pseudohiperkaliemia.

Fiszka 7. Rozpoznawanie zaburzeń RKZ

Fiszka 8. Hormony podwzgórza

Fiszka 9. Zmiany laboratoryjne w ciąży

Fiszka 10. Czułość diagnostyczna testu

Fiszka 11. Swoistość diagnostyczna testu

Fiszka 12. Diagnostyka cukrzycy

Fiszka 13. Witaminy – podział i nazewnictwo

Fiszka 14. Oś podwzgórze-przysadka-nadnercza

Fiszka 15. Zespół SIADH

Fiszka 16. Odwodnienia – przyczyny i diagnostyka

Fiszka 17. Diagnostyka cukrzycy ciążowej

Fiszka HCV – diagnostyka laboratoryjna

Fiszka Test hamowania GH (hormonu wzrostu) – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!

Fiszka Test z kortykoliberyną CRH – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!

Fiszka Diagnostyka laboratoryjna niedokrwistości z niedoboru żelaza – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!

Fiszka Diagnostyka laboratoryjna niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!

Fiszka Nadczynność i niedoczynność przytarczyc – przyczyny i diagnostyka laboratoryjna – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!

Fiszka Test z deksametazonem – fiszka dostępna już wkrótce. Zapisz się do NEWSLETTERA – nie przegapisz jej!

Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Immunochemia » Test z metoklopramidem MTC

Jaka jest cena testu z metoklopramidem MTC?

Cena obejmuje trzykrotne oznaczenie stężenia prolaktyny w surowicy i jest szacunkowa, może się zmieniać. Po przeanalizowaniu cen w znanych, sieciowych laboratoriach medycznych, cena testu z metoklopramidem waha się w granicach:

  • Warszawa ok. 136 zł
  • Bydgoszcz ok. 95 zł
  • Gdańsk ok. 108 zł
  • Kraków ok. 112 zł
Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Strona główna » Immunochemia » Test z metoklopramidem MTC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.