Test z metoklopramidem MTC wykorzystuje się w diagnostyce hiperprolaktynemii, czyli podwyższonego stężenia prolaktyny w surowicy. Hiperprolaktynemia może być przyczyna zaburzeń miesiączkowania, problemów z płodnością, spadku libido czy impotencji. Przed przeprowadzeniem testu z metoklopramidem zaleca się, aby zweryfikować czy podwyższone stężenie prolaktyny nie jest spowodowane czynnikami fizjologicznymi np. ciążą.
Jak przeprowadza się test z metoklopramidem MTC?
Etapy testu:
- Pobranie krwi od pacjenta na czczo w celu oznaczenia stężenia prolaktyny w surowicy.
- Podanie 10 mg metoklopramidu doustnie w formie tabletki, którą do laboratorium dostarcza pacjent.
- Pobranie krwi od pacjenta po 60 minutach od podania tabletki z metoklopramidem i oznaczenie stężenia prolaktyny w surowicy
- Powtórzenie czynności z punktu trzeciego po 120 minutach od podania tabletki
Test z metoklopramidem jest przeprowadzany przy stężeniu prolaktyny w surowicy krwi wynoszącym do 150 ng/ml.
W związku z faktem, że prolaktyna jest hormonem, który wydzielany jest w reakcjach stresowych, pamiętaj, aby przed i w trakcie testu zrelaksować się i w miarę możliwości nie wystawiać się na sytuacje stresowe.
Wynik prawidłowy to:
- Wzrost stężenia prolaktyny po 120 minutach do 3-6 razy wychodząc od wartości uzyskanej na czczo. Przykład: prolaktyna na czczo 40 ng/ml– prolaktyna po 120 minutach – 160 ng/ml.
Wynik nieprawidłowy to:
- Większy niż sześciokrotny wzrost stężenia prolaktyny po 120 minutach może wskazywać na wystąpienie hiperprolaktyniemii czynnościowej. Przykład: prolaktyna na czczo 40 ng/ml– prolaktyna po 120 minutach – 280 ng/ml
- Brak zmian w zakresie stężenia prolaktyny po podaniu metoklopramidu może wskazywać na występowanie guza przysadki (prolactinoma) lub zmian w okolicy podwzgórzowo-przysadkowej. Przykład: prolaktyna na czczo 99 ng/ml– prolaktyna po 120 minutach – 103 ng/ml
Test z metoklopramidem jest badaniem pomocniczym, do wystawienia pełnej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie wywiadu medycznego, badań obrazowych. Pamiętaj, aby wszystkie objawy i wątpliwości konsultować z lekarzem!
Co to jest metoklopramid?
Metoklopramid to lek stosowany w zapobieganiu nudnościom i wymiotom w przebiegu chemioterapii, chorób nowotworowych i migreny. Lek ten pobudza wydzielanie prolaktyny, dlatego jest przydatny do przeprowadzenia testu obciążenia metoklopramidem.
Fiszka 3. do nauki do egzaminu specjalizacyjnego: Test z MTC
Jaka jest cena testu z metoklopramidem MTC?
Cena obejmuje trzykrotne oznaczenie stężenia prolaktyny w surowicy i jest szacunkowa, może się zmieniać. Po przeanalizowaniu cen w znanych, sieciowych laboratoriach medycznych, cena testu z metoklopramidem waha się w granicach:
- Warszawa ok. 136 zł
- Bydgoszcz ok. 95 zł
- Gdańsk ok. 108 zł
- Kraków ok. 112 zł
Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.