TSH stabilność

tsh stabilność

Niniejszym postem rozpoczynam serię postów informacyjnych dla diagnostów laboratoryjnych, w których umieszczać będę informacje na temat stabilności danych parametrów w materiale biologicznym. Na początek pod lupę biorę TSH stabilność. Źródłami będą ogólnodostępne ulotki metodyczne największych firm z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, które wypisane są na dole posta, a także znany diagnostom laboratoryjnym załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Mam nadzieję, że informacje przydadzą się Wam, gdy będziecie chcieli na szybko ocenić, czy dane badanie można wykonać, czy nie. Sama wiem, że czasem szukanie informacji w ulotkach metodycznych, czy dokumentacji laboratoryjnej jest ciężkie, gdy “na telefonie” wisi zdenerwowany lekarz czy pacjent. Dzięki informacjom umieszczonym na mojej stronie sprawdzenie to będzie szybsze, można ogólnie ocenić możliwość wykonania badania, a następnie zweryfikować tą decyzję o dokumentację znajdującą się w laboratorium.

Dodatkowo to całkiem spora ciekawostka, można zaobserwować, że stabilności zbadane przez różne jednostki potrafią się naprawdę znacznie różnić.

TSH stabilność parametru

MATERIAŁ / TEMPERATURARozporządzenieSIEMENSROCHEABBOTT
Krew pełna
20‑25 °C
7 dnibdbdbd
Surowica, osocze
20‑25 °C
24 h24 h8 dnibd
Surowica, osocze
2‑8 °C
3 dni2 dni14 dni7 dni
Surowica, osocze
<‑20 °C
3 miesiące30 dni – surowica

14 dni – osocze z heparyną litową
24 miesiące 6 miesięcy
TSH STABILNOŚĆ PARAMETRU

Legenda:

  • bd – brak danych

Uwagi: dla czytelności tabeli ujednoliciłam zakresy temperatur:

  • Roche podaje stabilność w ‑20 °C (+/i 5 °C)
  • ABBOTT przedstawia stabilność w temperaturze < -10 °C
  • Załącznik do rozporządzenia zamiast przedziału temperatur 2‑8 °C podaje: 4‑8 °C

Jak widać powyżej – wartości stabilności dla TSH są bardzo zróżnicowane. Stabilność z załącznika do rozporządzenia dla krwi pełnej prawdopodobnie jest błędna.

Posty do kategorii STABILNOŚĆ PARAMETRÓW będą opracowywane na bieżąco. Jeśli jednak chcesz, by jakiś parametr pojawił się szybciej – napisz komentarz pod postem.

Źródła:

  • Elecsys TSH, Cobas e 801, ROCHE, 2022-01
  • Hormon stymulujący tarczycę 3-Ultra (TSH3‑UL), Atellica IM, Siemens Healtinners, Rev. 04, 2021-03
  • TSH Reagent Kit, Alinity i, Abbott, 2018-02
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2006 r. z późniejszymi zmianami w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych, Załącznik 3 MAKSYMALNY CZAS OD POZYSKANIA MATERIAŁU DO WYKONANIA BADANIA, Dziennik Ustaw Poz. 1923
Wspieraj autora na Patronite

Treści które mogą Cię zainteresować:

Zastrzeżenie: Treści umieszczone na stronie fremitus.pl służą celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią one porady medycznej, nie zastępują indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Informacje zawarte na stronie nie mogą być podstawą stawiania diagnozy i leczenia pacjenta – w tym celu należy skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.